Dolar/TL hafta başındaki sert yükselişinin ardından 8,20’li seviyelerde işlem görüyor

0 6

Investing.com –  ABD ile ilişkilerin gerilmesi ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun rezervlere dair açıklamalarının piyasaları memnun etmemesiyle TL, haftaya kayıpla başladı ve USD/TRY kuru 8,48’i aşarak Kasım ayındaki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Günün devamında 8,25’e gerileyen kur, dün de 8,218’e geriledi.

Hafta ortasında kur 8,23 seviyesinden işlem görüyor ve günlük bazda seansa sınırlı yükselişle başladı. Bugün yapılacak FOMC toplantısı öncesinde ABD Dolar Endeksi 91,0 seviyesinde yatay seyir izlerken dolar, majör ve gelişen ülke paraları karşısında hafif yükselişte. Fed Başkanı Powell’ın enflasyona dair güvercin açıklamalar yapmasının beklendiği toplantıda özellikle para politikasındaki değişim için piyasa beklentilerinin de ötesinde bir tarih risk iştahını destekleyebilir. FOMC öncesinde ABD 10 yıllık tahvil faizi 1.64’e yükseldi ve altın tarafında da bir miktar geri çekilme yaşanıyor. Fed yetkililerinin karar metnindeki ifadelerine göre tahvil ve altında volatilite görülebilir, ancak risk iştahında belirgin bir bozulma beklenmiyor. Buna karşın pozitif küresel ortamdan faydalanamayan TL’de, yurt içi risklerin etkisiyle kayıplar sürüyor.

Dolar kurunda geçen haftaki denge bölgesi olan 8,16-8,13 aralığı gün içinde de destek bölgesi olarak izlenirken 8,30 ise gün içi direnç olarak takip ediliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google