Dolar/TL küresel piyasalardaki dalgalı seyri takip ediyor; bugün Fed, yarın TCMB enflasyon raporu takip edilecek

0 8

ANKARA, 27 Ocak (Reuters) – Dolar/TL Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasında uzun süre sıkı duruş söyleminden destek bulurken, küresel piyasalardaki dalgalı seyri de yansıtıyor.

Bankacılar haftanın en önemli iç gündeminin yarın TCMB’nin gerçekleştireceği enflasyon raporu olacağını, enflasyon tahminlerindeki olası yukarı revizyonların ve buna ilişkin söylemlerin takip edileceğini belirtiyorlar.

TCMB’nin yarınki enflasyon raporu öncesi ise bugün Türkiye piyasa kapanışı ardından gerçekleşecek ABD Merkez Bankası faiz kararı izlenecek.

Küresel piyasalarda Asya borsaları, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını açıklayacağı toplantıyı beklerken geriledi. ABD borsası teknoloji hisselerinin vadeli kontratları ise Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un güçlü açıklanan sonuçlarının ardından yükseldi. hafta ABD faizlerindeki yükselişle birlikte gördüğü 7.5’li seviyelerden yönünü aşağı çeviren dolar/TL, küresel piyasalardaki dalgalı seyri yansıtırken genel olarak benzer para birimlerine paralel seyretse de sınırlı pozitif ayrışma da gözleniyor.

Küresel piyasalarda dolar, IMF’in dün 2021 küresel büyüme tahminlerini güncellemesinin ardından salgından toparlanma umutlarıyla beraber riskli para birimleri karşısında geride seyretti. TRYTOM=D3 bu sabah saat 08.55’te 7.3500/7.3700 seviyesinde. Aynı saatte euro/TL 8.9398/8.9652, sepet bazında TL 8.1449/8.1676 seviyesinde.

TCMB geçen hafta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentiler doğrultusunda %17’de sabit tutarken, sıkı duruşu “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğine ve gerekirse “ilave parasal sıkılaşma” yapacağına dikkat çekti. TCMB’nin yarın gerçekleştireceği enflasyon raporunda önümüzdeki dönem uygulayacağı politikalarının ayrıntılarına ilişkin mesajları takip edecekler.

Enflasyon 2020 yılını %14.6 seviyesinde tamamlarken, yılın ilk çeyreğinde de enflasyonda yükselişin sürmesi bekleniyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal 2021 sonu için %9.4 enflasyon tahminini bir “ara hedef” olarak ilan etmiş ve para politikasının da bu hedefe ulaşmak için dizayn edileceğini söylemişti. Tahmin, bu hafta güncellenecek.

Piyasanın beklentisi enflasyonun Nisan veya Mayıs’ta tepe noktasını göreceği, yıl sonunda tek haneye düşemeyeceği, yılı %11-12 bandında bitireceği yönünde. Piyasalar enflasyon raporunda kendi tahminleri (%11-12) ile TCMB (%9.4) arasındaki farkın nasıl kapanacağını, bunun piyasa fiyatlamalarına etkisini takip edecekler.

Bir bankanın Hazine masası işlemcisi, “Yılın ilk günlerinde genellikle fon akımlarının belirlenmesiyle daha net bir risk iştahı görürdük. Bu yıl benzer bir süreç oluşmadı. Bugün Fed tarafından piyasa fiyatlamalarını değiştirecek bir karar beklemiyoruz” dedi ve ekledi:

“TCMB’nin yarın 2021 sonu enflasyon tahminini çift hanenin üzerine revize etmesi gerekecek ancak bu kadar yüksek revizyon yapacağından emin değiliz. Çünkü söylemleri daha iyimser. Bu nedenle TCMB’nin tahminlerini söylemlerini takip ederek enflasyonda piyasa beklentilerinin üzerindeki düşüşü nasıl sağlayacağını, bunun için hangi araçları kullanacağını, yeni faiz artışlarına gidip gitmeyeceğini anlamaya çalışacağız.”

Bankacılar ayrıca dün işdünyası tarafından yapılan açıklamadaki enflsayonla mücadeleye ilişkin “kuvvetli vurguya” da dikkat çekti. Aynı bankacı “Sadece düşük faiz çağrısı yerine kalıcı düşük faiz için gereken sürecin tüm paydaşlar tarafından bilindiğine dair açıklama piyasayı destekledi” dedi. yandan dün Reuters’ta yayımlanan bir analizde de dikkat çekildiği üzere, Türkiye piyasalarındaki payını yanlış ekonomi politikalarını gerekçe göstererek son yıllarda sert düşüren yabancı yatırımcılar gelişmekte olan ülke piyasaları genelindeki en büyük geri dönüşlerden https://tmsnrt.rs/3o1T1FV birini gerçekleştiriyorlar. dün yoğun itfa programını bir miktar rahatlatmak adına bu hafta değişim ihaleleriyle Nisan, Mayıs ve Haziran vadeli yaklaşık 5.5 milyar TL itfayı 8 ve 10 yıl vadeye öteledi. yandan hafta başında 6.5 milyon doz Sinovac aşısının daha Türkiye’ye ulaşması sonrası piyasalar aşılama sürecinin Türkiye genelinde yayılmasına ilişkin süreci de takip ediyor. 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 329/334 seviyesinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google