Dolar/TL kuru 5 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü

0 8

Investing.com – Şubat ayına 7,30 seviyesi yakınında başlayan USD/TRY kurunda ay içindeki düşüş hızlandı ve fiyat bugün 7,01 seviyesinin altını görerek 5 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kurda yaşanan düşüşte hem küresel gelişmeler hem de yurt içi gelişmeler etkili oluyor.

Küresel tarafta risk iştahının yüksek olması gelişen ülkelere de sermaye akımı sağlıyor ve ABD başta olmak üzere büyük ekonomilerin rekor düzeylerdeki teşvik paketlerini sürdüreceği, bunun yanında merkez bankalarının da orta vadede genişlemeci politikayı koruyacakları beklentisi en önemli faktör.

Yurt içinde Kasım ayında politika değişikliğine gidilmesinin ardından hem faizin uzun süre yüksek kalacağı, bunun yanında gerekmesi durumunda ek önlemlerle sıkı para politikasının korunacağının net bir şekilde ifade edilmesi etkenlerden bir diğeri. Ayrıca enflasyonda yükseliş beklentisine karşın bunun yılın ilerleyen aylarında tersine dönmesi için de hem merkezin gerekli kurum ve kuruluşlarla temaslarda bulunması hem de kurulan komiteler aracılığıyla sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesi adımları pozitif fiyatlamayı destekliyor. TCMB, TOBB’nin ardından bugün de MUSİAD’la görüştü.

Siyasi-jeopolitik tarafta ise ABD’den S400 konusundaki kararın değişmediği yönünde açıklamalar geldi, ancak iki ülke Dışişleri Bakanlarının yakın zamanda görüşmesi bekleniyor ve Biden kadrosu ile yeni bir sayfa açma taraftarı olan Türkiye’ye ABD’nin yaklaşımı takip ediliyor.

AB’nin Mart değerlendirmesi öncesi tutuklular hakkındaki açıklamalarına ise bağımsız yargı cevabı verildi.

Son ekonomik göstergelerdeki iyileşme ve TL’deki faiz getirisinin giderek artacağı beklentisi de kurdaki düşüşü destekliyor.

ABD Dolar Endeksi’nin zayıf enflasyon verisinin ardından küresel piyasalarda düşüşünü hızlandırmasıyla bugün GOP’lardaki yükseliş de devam ediyor. Günlük bazda tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında pozitif fiyatlanıyor.

TL, real, peso ve ruble ile en iyi günlük performansı gösteren gelişen ülke paraları arasında yer alıyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google