Dolar/TL kuru 8,0 seviyesi üzerinde kalmaya devam ediyor

0 6

Investing.com – Mart ayında 8,47’ye yaklaşarak Kasım ayındaki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören USD/TRY kuru geçtiğimiz hafta içinde 7,98’e gerilese de düşüş sınırlı kaldı ve kur haftayı 8,16’dan kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde dolar kuru en yüksek 8,2560’ı gören kur, günün devamında 8,11’e geriledi. Günlük bazda %0,50 düşüşte olan kur, yıllık bazda ise %10’a yakın yükselişte ve bu yükseliş Mart ayında TCMB Başkanı Ağbal’ın görevden alınmasıyla yaşandı. Merkez bankası başkanının değişmesiyle sıkı para politikasının da terk edileceği kaygısı TL’nin Mart ayında gelişen ülke paralarından negatif ayrışmasına neden oldu. Nisan ayının ilk haftasını değerlendirdiğimizde ise kurda %1,5 kadar geri geçilme var, ancak mevcut seviyeler son 5 ayın en yükseğinde.

Bugün yurt içinde Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı ve TÜFE, %16’yı aşarak Temmuz 2019 sonrası en yüksek seviyeye çıkarken ÜFE ise %31’i aşarak Ocak 2019 sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Enflasyondaki yükseliş ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları Nisan ayında sıkı para politikasının korunacağına işaret ederken dövizin etkisiyle enflasyonun Nisan ve Mayıs’ta da yükselmeye devam etmesi bekleniyor.

Kavcıoğlu’nun enflasyona bağlı politika izleneceğinin altını çizmesi ve hem mevcut görünüm hem de dövizin gecikmeli etkisi para politikasında Haziran- Temmuz dönemine kadar bir değişim yapılmayacağı beklentisini artırdı. Ancak enflasyondaki artışa karşın yeni bir faiz artışı için de Nisan ayına hiç ihtimal verilmezken Mayıs beklentileri de şimdilik düşük.

Yurt içinde TL’yi baskılayan gelişmelere ek olarak küresel piyasalarda da ABD 10 Yıllık tahvil faizinin %1,70 üzerinde olması ve ABD Dolar Endeksi’nin de 93,0 yakınında fiyatlanması risk iştahını azaltıyor.

Bugün gelişen ülke paraları geçen haftaya göre yeni haftaya iyi başladı, ancak paskalya tatili nedeniyle işlem hacimleri çok zayıf ve işlem aralıkları da az. Günün devamında ABD’den gelecek veriler takip edilecek. İstihdam ve PMI tarafında görünüm iyimserliği destekliyor, bugün ise imalat dışı PMI ve Hizmet PMI açıklanacak. Kısıtlamalar nedeniyle hizmet sektöründeki zayıflığın sürmesi beklenirken imalat dışı cephede ise artış bekleniyor. Olumlu veriler doları desteklemeye devam edebilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google