Dolar/TL kurundaki düşüş bugün de devam ediyor

0 8

Investing.com – Küresel risk iştahının artması ve gelen fonlar gelişen ülke piyasalarını da destekliyor. Yurt içinde ise yüksek enflasyona karşın TL olumlu fiyatlanmaya devam ediyor.

Bugün TÜİK’in açıkladığı verilere göre TÜFE %14,97 ve ÜFE %26,162ya yükselerek son 1,5 yılın zirvesine çıktı. TCMB hem PPK notunda hem de enflasyon sunumunda yüksek seyrin bir süre daha devam edeceğini, ancak sıkı duruşun korunması ve mali politikaların da desteği ile yılın devamında düşüşün yaşanacağını belirterek yıl sonu hedefi olan %9,4’ü değiştirmedi.

Yurt içinde gıda başta olmak üzere fiyatlarda yaşanan artış ile enflasyonun yükselmeye devam edeceği büyük oranda fiyatlandığı için bugünkü veri kur üzerinde etki yaratmadı. GOP’lardaki hareket, artan risk iştahı ve yüksek faizin etkisi ile TL’deki iyimserlik bu haftaki işlemlerde arttı ve kur hafta başına göre %2’ye yakın düşüş yaşadı. Dün 7,10 seviyesi altını gören USD/TRY kuru bugün 7,12’yi görmesinin ardından son saatte 7,15’ten işlem görüyor. Kurda 7,20-7,10 aralığındaki seyrin korunması ve küresel havanın da TL’yi desteklemesi ile kademeli olarak 7,0’ye doğru hareketin devam edebileceği ön görülüyor.

Küresel tarafta ABD Dolar Endeksi 91,0 seviyesini aşarak son iki ayın en yüksek seviyesi görürken dolar, gelişmiş ülke paralarının çoğu karşısında yükselişte ve bugün gelişen ülke paralarının da çoğu karşısında yükseliş yaşarken TL, pozitif ayrışıyor. TL’deki bu pozitif ayrışmada fon girişinin etkisinin yüksek olduğu düşünülüyor, bu nedenle yarın açıklanacak ve gelecek hafta açıklanacak haftalık istatistikler önemli. Yabancı yatırımcının tahvilin ardından hisseye de talebinin arttığı düşünülüyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google