Dolar/TL sert düşüşlerin ardından 7 civarında dalgalı, TCMB faiz kararı bekleniyor

0 8

ANKARA, 18 Şubat (Reuters) – ABD tahvil faizleri kaynaklı dolara yönelim ve riskli varlıklardan kaçış hafta başında piyasalarda sert satışları beraberinde getirirken bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı piyasada yön belirleyici olarak izleniyor.

TCMB söylemlerinin desteğiyle Kasım’dan beri %20’nin üzerinde değer kazanan TL’de uzun bir aradan sonra bu hafta ilk kez değer kaybı yaşandı.

Dolar/TL Ağustos 2020’den beri ilk kez 6.9’a kadar geriledikten sonra 7.0680’e kadar yükseldi. Kurdaki yükseliş tam olarak kalıcı olmadı ve kur bu sabah güne 7 seviyesinin hemen altında başladı.

TCMB’den genel beklenti politika faizinin bugün %17 seviyesinde sabit bırakılması yönünde. Azınlık beklentilerde ise faiz artışı yer alıyor.

Reuters anketine katılan 21 kurumun 16’sı Şubat ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5’i ise faizlerde artış bekliyor. Reuters anketine ilk faiz indiriminin zamanlamasına yönelik tahmin veren toplam 18 katılımcıdan biri ikinci çeyrek, 11’i üçüncü çeyrek, 4’ü son çeyrek ve ikisi önümüzdeki yıl ilk indirimi bekliyor. önümüzdeki aylarda mevcut %14.97’den yükselişini Nisan’a kadar sürdürmesi ve sonra düşüşe geçmesi bekleniyor. Enflasyondaki yükselişin TCMB’yi yeni bir faiz artışına götürüp götürmeyeceği ve bu artışın Şubat’ta gerekli olup olmayacağı piyasa açısından net değil.

TCMB ise son dönemde uzun vadede enflasyona odaklı sıkı para politikasını “kararlılıkla uzun bir müddet” sürdüreceğini, “piyasanın önünde” hareket edeceğini ve gerekirse “ilave parasal sıkılaşma” yapabileceğini belirtiyor.

Bu kapsamda piyasalar TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde yaptığı değişiklikleri de önümüzdeki dönem politika bileşimini tahmin etmek için kullanacaklar. Piyasalar sadece olası bir faiz artışını değil yılın sonuna doğru beklenen indirimlerin de zamanlamasını anlamak için TCMB söylemlerini son dönemde daha yakından takip ediliyor.

Ağbal Reuters söyleşinde enflasyon tahmin patikası üzerinde yukarı yönlü risklerin önemini koruduğuna dikkat çekerek “bu yıl içinde faiz indirimini uzun bir süre gündeme almanın mümkün gözükmediğini” söylemişti.

Reuters anketinde 2021 sonu politika faizi için tahmin veren 18 katılımcının medyan beklentisi %14 seviyesinde. 2021 sonu için beklentiler %12-17 bandında.

Son dönemde TCMB’nin kuvvetlenen sıkı duruş söylemlerinin ardından ilk faiz indirimi beklentileri de ötelenmiş durumda. Ağbal’ın enflasyon raporundaki söylemleri ve Reuters söyleşisindeki yılın büyük bölümünde indirimin mümkün görülmediğine yönelik açıklaması sonrası ikinci çeyrekteki indirim beklentilerinin üçüncü çeyreğe kaydığı görülüyor.

Faiz indirimlerine yönelik beklentilerde öteleme TCMB’nin beklenti anketine de yansırken dün Societe Generale, “Türkiye: Kazanan her şeyi alır” başlıklı notunda TCMB’nin üçüncü çeyrekte 100 baz puan ve dördüncü çeyrekte ek olarak 100 baz puan daha indirime gitmesini beklediğini açıkladı. Societe Generale aynı raporda dolar/TL’nin yıl sonunda 6.2’ye gerilemesini beklediğini de belirtti. TRYTOM=D3 bu sabah saat 0859’da 6.9610/6.9885, euro/TL 8.3845/8.4187, sepet bazında TL 7.6728/7.7036 düzeyinde bulunuyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi kısa süre önce test ettiği ve küresel piyasalarda sert bir satış getiren bir yıllık zirvesinden sınırlı da olsa geriliyor.

Küresel piyasalarda dolar, ABD perakende satışlarının artması ve ekonominin toparlanmasına dair beklentilerin güçlenmesiyle yükseldi. ABD perakende satışları Ocak ayında %5.3 yükseldi. Ekonomistlerin tahmini perakende satışlarının %1.1 artacağı yönündeydi. endeksi =USD , gece seansında %0.2 arttıktan sonra sabahki Asya seansında 90.943 seviyesinde yatay seyretti.

Bugün PPK haricinde TCMB, haftalık para ve banka ve menkul kıymet istatistiklerini ve Şubat ayı tüketici güven endeksi de takip edilecek.

Haftalık verilerde bankacılar lokallerin döviz ve altın birikimlerini 2 milyar dolar civarında artmış olduğunu öncü verilerden hesaplıyor.

TCMB’nin döviz alım ihalelerine başlamak için dedolarizasyonu bir ön şart olarak belirlediği için dedolarizasyon yakından takip ediliyor. Piyasa kısa süre önce başlayan dedolarizasyonda kalıcılığı izliyor. yabancı para mevduatları 2020 yılında yaklaşık 42 milyar dolar artıştan sonra 22 Ocak haftasında 236.1 milyar dolarla tarihi zirveyi görmüş ardından ise aylar sonra ilk kez iki hata üst üste gerilemişti.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS‘ler 300 baz puanın altında kalıcı bir seyir izlemeye başladı. CDS saat 0855’te 292/297 seviyesinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google