Dolar/TL sert düşüşlerin ardından yeniden 7 civarında: Küresel piyasalardaki dünkü sert hareketlerin devam edip etmeyeceği izleniyor

0 7

ANKARA, 17 Şubat (Reuters) – Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı politika duruşunu uzun süre devam ettireceği söyleminin desteğiyle Kasım’dan beri %20’nin üzerinde değer kazanan TL’de dün uzun bir aradan sonra ilk kez değer kaybı yaşandı.

Piyasalarda ABD faizleri kaynaklı dolara yönelimi ve riskli varlıklardan dünkü kaçışların devam edip etmeyeceği ana gündem maddesi olarak takip ediliyor.

TCMB’nin bugün başlayacak ve yarın sonuçları açıklanacak faiz kararı öncesi piyasalarda ayrıca iç siyasi gündem, ve Cumhurbaşkanı başkanlığındaki kabine toplantısı da takip edilen konular arasında.

Dolar/TL dün Ağustos 2020’den beri ilk kez 6,9’a kadar geriledi. Ancak bu kazanımlarını koruyamadı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, konuyla ilgili şunları söyledi:

ABD Hazine tahvili getirileri dün bir yılın en yüksek seviyesine ulaşarak dolara destek verdi ancak hisse senetleri piyasalarında satışlara neden oldu. Yatırımcıların küresel ekonominin toparlanmasını sağlayan mali destek paketlerinin enflasyonda yükselişe neden olacağını değerlendiriyorlar. 10 yıllık Hazine tahvil getirisi US10YT=RR Asya piyasalarında Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesi olan %1,3330’a kadar yükselmesi dün küresel piyasalarda riskten kaçışın da ana belirleyicisi konumunda.

Dolar/TL TRYTOM=D3 haftaya 7,02 civarında başladıktan sonra dün en düşük 6.9 seviyesinde işlem gördü. Kur bu sabah saat 08.59’da 6,9975 / 7,0050, euro/TL 8,4617 / 8,4715, sepet bazında TL 7,7294 / 7,7382 düzeyinde bulunuyor.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, “Hangi noktada başta ABD olmak üzere tahvil faizlerindeki yükselişin global varlıklar açısından baskı unsuru olarak belirebileceğine dair yapılan sorgulamalarda ilk cevap dün alınmış oldu. İlk kez ABD 10 yıllık tahvil faizinde %1,2 bölgesine olan yakınsamada hissedilen baskı bu kez %1,3 bölgesi civarında belirdi. Uzun hafta sonu tatilinden dönüş yapan ABD yatırımcıları Amerikan dolarına olan taleplerini artırırken, diğer varlık gruplarından ise çıkışı tercih ettiler.” dedi ve ekledi:

Bankacılar, 6,85 seviyesinin lokallerin döviz ve altın birikimlerini yoğun bir şekilde gerçekleştirdiği seviyeler olduğu için önemine dikkat çekiyorlar.

TCMB’nin döviz alım ihalelerine başlamak için dedolarizasyonu bir ön şart olarak belirlediği için dedolarizasyon yakından takip ediliyor. Piyasa kısa süre önce başlayan dedolarizasyonda kalıcılık henüz oluşmasa da TL’deki değerlenme eğiliminin devam etmesi nedeniyle TCMB’nin döviz alım ihalelerine her gün daha da yaklaştığını düşünüyorlar.

Hazine dün düzenlediği 2 ve 5 yıllık gösterge tahvillerin yeniden ihraçları ile yaklaşık 5.5 milyar TL borçlandı. Şubat ayındaki borçlanma 27 milyar TL’yi aştı. Bu haftaki ihaleler tamamlanırken bu ay 45 milyar borçlanma öngören Hazine’nin borçlanmaları önümüzdeki haftalarda devam edecek.

Bankacılar haftanın en önemli gündeminin Perşembe günü sonuçları açıklanacak TCMB faiz kararı olacağına dikkat çekiyor.

Reuters anketine katılan 21 kurumun 16’sı Şubat ayında politika faizinin sabit tutulmasını, 5’i ise faizlerde artış bekliyor. Reuters anketine ilk faiz indiriminin zamanlamasına yönelik tahmin veren toplam 18 katılımcıdan biri ikinci çeyrek, 11’i üçüncü çeyrek, 4’ü son çeyrek ve ikisi önümüzdeki yıl ilk indirimi bekliyor.

Kasım ayı başında 570 seviyesinde olan 5 yıl vadeli CDS‘ler 300 baz puanın altına gerilemiş durumda. CDS dün güne başladığı seviyelerden daha da gerileyerek saat 09.01’de 287 / 292 seviyesinde. Bu düne göre 5 baz puan civarında yükseliş anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google