Dolar/TL tekrar 7,0 seviyesi altına geriledi

0 7

Investing.com – Para ve maliye politikaları ile artan küresel risk iştahı hem hisselerde hem de gelişen ülke piyasalarında son iki hafta düzenli yükseliş sağladı. Dün, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ABD’de bu yıl enflasyon beklediğini açıklamasıyla dolar yükselişe geçti.

Ocak ayı içinde vadeli fiyatlamalarda ABD’de enflasyonun hedef seviye olan %2 üzerine çıkma olasılığı fiyatlandı ve iki defa ABD 10 Yıllık faizlerde yükseliş hızlandı. Dün de beklentilerin tekrar fiyatlanması ile ABD Dolar Endeksi ve tahvillerde yükseliş oldu. Endeks bugün en yüksek 90,81 seviyesini görmesinin ardından 90,70 yakınında işlem görüyor.

Dolardaki gün içi yükselişle dün gelişen ülke paralarında da düşüş oldu ve bugün günün ilk yarısında sınırlı bir yükseliş var. TL tarafındaki fiyatlama;

Dolar karşısında son 10 haftanın 9’unda yükseliş yalayan TL’deki pozitif seyir sürüyor. Dün 6,90 seviyesi altına inerek 7 ayın en düşüğünü gören USD/TRY, günün devamında dolardaki hareketle 7,02’ye yükseldi. Bugün de 7,0570’e yükselen kur, son saatte 6,98’e geriledi. Haftalık bazda düşüşte olan kurda 7,0 seviyesi altı hareketler devam ederken 6,80 ise önemli destek olarak izleniyor.

Dolar göstergesinin Ocak ayında olduğu gibi sınırlı yükseliş yaşaması ve yarınki PPK toplantısında da TCMB’nin şahin mesajlar vererek sıkı duruşu koruması ile TL pozitif görünümün sürmesi bekleniyor. Ancak olası yükselişlerde 7,0 üzerinde 7,13 – 7,15 aralığı haftalık direnç bölgesi olarak görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google