Dolar/TL ve Euro/TL kurunda düşüş hızlandı

0 7

Investing.com – Ay içinde 91,60 seviyesine yükselerek Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gören ABD Dolar Endeksi, zayıf enflasyon verisi, teşvik paketinin bu ay içinde onaylanmasının beklenmesi ve aşılamanın hızlanması ile 90,22’ye geriledi. Dolar, küresel piyasalarda gerilerken gelişen ülke paralarında da değerlenme var, ancak Türk Lirası’ndaki toparlanma dikkat çekiyor.

Kasım ayında rekor düşük seviyeye gerileyen TL’nin bu seviyeden başlayan toparlanması %21’i buldu ve USD/TRY kuru 7,0 seviyesinin altına inmesinin ardından bugün de 7,92’nin altına inerek (6,9115) 5 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gördü. EUR/TRY de 8,40 altına gerileyerek aynı tarih sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Ons altının1,855$ seviyesinde tutunamaması ve tekrar 1,820$ seviyesine gerilemesine ek dolar kurundaki hızlı düşüşle gram altın da 405 TL’ye gerileyerek 22 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında TCMB’nin faizi değiştirmesi beklenmiyor, ancak sıkı para politikasının korunacağının açıklanması TL’yi desteklemeye devam ediyor. 5 yıllık risk primi olan CDS de 283 puana kadar geriledi.

TL varlıklardaki iyimserlik sürüyor ve dolar kurunda Haziran-Temmuz döneminde bir süre yatay seyir izlenen 6,80 seviyesi ise en yakın destek noktası olarak takip ediliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google