Dolar/TL ve Euro/TL son ayların en düşük seviyesine geriledi

0 2

Investing.com – Geçen haftayı sınırlı yükselişle kapatan ABD Dolar Endeksi, yeni haftada 91,0 seviyesine doğru ilerliyor ve dolar bugün majör paralardan sterlin hariç tamamı karşısında yükseliş yaşıyor. En dikkat çeken hareket ise USD/CHF paritesinde yaşanıyor, parite bugün %0,70 primle 0,8060’a çıkarak Aralık sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Geçen hafta gelişen ülke paraları karşısında karışık seyir izleyen dolar, bu hafta başında ise düşüş yaşıyor. Bugün gelişen ülke paralarından TL, en iyi yükselişi gösterirken TL’yi peso, zloti ve ruble takip ediyor.

PPK sonrası enflasyon sunumunda da sıkı para politikasının uzun süre korunacağı, faiz indiriminin yakın vadede söz konusu olmadığı ve hatta gerekmesi durumunda önden sıkı adımların atılmaya devam edileceğinin belirtilmesi ile kurdaki düşüş de hızlandı. Son haftalarda 7,33-7,43 aralığında işlem gören USD/TRY Cuma günü 7,28’in altını test etti. Kur bugün %1,5’e yakın düşüşle 7,2027’yi görerek 21 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi test etti. Kasım ayında TCMB Başkanının değişmesi ve Hazine Bakanının istifası sonrası 7,50’ye gerileyen kur, Ocak ayı başında ise 7,2357’ye geriledi. Ocak ayı içinde en yüksek 7,54’ü gören kurdaki düşüş Perşembe günü 7,35’in kırılmasıyla hızlandı ve bugün de son 5 ayın en düşük seviyesi görüldü.

EUR/TRY tarafında ise düşüş %2’ye yaklaştı ve kur 8,7040 ile 3 Eylül sonrası en düşük seviyeyi gördü, böylelikle sepet kur da 8,0 seviyesi altına gerileyerek son 5 ayın en düşüğünü gördü.

Dolar kurunda 7,24 altı günlük kapanışlarda 7,17, euro kurunda ise 8,60 haftanın devamında en yakın destek seviyeleri olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google