Dolar/TL’de 8’in üzerindeki yatay seyir sürüyor: Küresel piyasalar ve Hazine ihaleleri izleniyor

0 6

ANKARA, 19 Nisan (Reuters) – Dolar/TL, Merkez Bankası’nın (TCMB) %19 seviyesindeki politika faizini sabit tutan ancak önümüzdeki dönemde faiz indirimlerine kapı aralayan kararı sonrası 8 seviyesinin üzerindeki yatay seyrini sürdürdü.

Küresel piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve indirim beklentilerine rağmen %19 seviyesindeki politika faizi TL’yi destekleyen ana unsurlar olarak öne çıkıyor.

İç piyasalarda Hazine’nin bu hafta gerçekleştireceği toplam beş borçlanma takip edilirken bunların ikisi bugün gerçekleşecek.

Geçen hafta gerçekleşen PPK kararı ardından bankanın enflasyon söylemleri açısından ay sonundaki enflasyon raporunun önemi artarken bankacılar CDS‘lerdeki düşüşe dikkat çekiyorlar.

Faizin en azından bir ay daha %19 ile dünyadaki en yüksek oranlardan biri olacağı bilgisi ile Hazine tahvil getirileri sınırlı gerilerken en belirgin düşüş CDS’de gerçekleşti. CDS geçen haftadan bugüne 50 baz puan düştü.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB başkanının görevden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu sabah saat 08.38’de 399 / 404 seviyesinde.

Dolar/TL saat 08.53’te 8,0830 / 8,0930 seviyesindeydi. Euro/TL 9,6725 / 9,6853, sepet bazında TL 8,8776 / 8,8891 düzeyindeydi.

Dolar, Fed’in enflasyondaki herhangi bir artışın geçici olabileceği görüşünü tekrarlamasının ardından başlıca para birimleri karşısında bir ayın dip seviyesine yakın seyrederken, ABD Hazine tahvil getirileri beş haftanın en düşük seviyesine işlem gördü.

TCMB’nin adımlarının ardından piyasalarda Hazine borçlanmalarına gelecek yabancı ilgisinin takip edileceğini belirten bir bankanın döviz masası işlemcisi, “ABD faizlerindeki düşüş, doların 1 ayın en düşük seviyesinde işlem görmesi ve %19 seviyesindeki nominal faiz TL’yi destekliyor.” dedi ve ekledi:

Hazine bugün 2 yıl vadeli gösterge tahvil olan 9 Kasım 2022 itfalı ve 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilleri yeniden ihraç edecek. Bu ayki borçlanma programının yaklaşık 17 milyar TL’sini tamamlayan Hazine yarın 2 ihale ve 1 doğrudan satış ile bu hafta toplam 5 borçlanma gerçekleştirecek. Hazine Nisan’da 33 milyar TL borçlanma programlıyor.

Piyasalarda koronavirüsün Türkiye ve dünya ekonomilerine etkisi de takip ediliyor. Türkiye’deki koronavirüs salgınında günlük ölüm sayısı dün 318’e yükselirken, vaka sayısı 55.802 ile son dönemki zirvesine yakın gerçekleşti.

Reuters tarafından yapılan yeni vakaların yedi günlük ortalaması hesaplamasına göre Türkiye dünyada en çok yeni vakanın görüldüğü dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google