Dolar yükseldi, ABD büyüme profili etkileyici görünüyor

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Salı günü dolar yükseldi. Yatırımcılar, ABD ekonomisinde güçlü büyüme sinyalleri ve etkileyici bir aşı dağıtımı üzerine büyük oranda pozitif olan hissiyatı sürdürüyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,688 oldu.

USD/JPY %0,1 artışla 110,31 olurken GBP/USD %0,1 düşüşle 1,3885’e geriledi. Avustralya merkez bankası, Salı günü temel politika enstrümanını değiştirmedi ve AUD/USD %0,2 kayıpla 0,7634’e düştü.

ING analistleri “Avrupa mali teşvikini alana ve daha da önemlisi aşılamada başarılı olana kadar (kıta Avrupası nüfusunun %10’u, ABD’nin %29’u, İngiltere’nin %45’i aşılı), doların istisnai durumuna karşı savaşması zor” dedi.

Almanya Pazartesi günü yaptığı duyuruda, Mayıs başına kadar nüfusun %20’sini aşılayacağını söyledi ancak bu bile ülkeyi, ABD’nin gerisinde bırakıyor.

Öte yandan üçüncü Covid-19 dalgası ile ilişkili olan karantinalar nedeniyle AB resesyonla karşı karşıya kalırken ABD’nin verileri, ekonomide güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor. Pazartesi günü Arz Yönetim Enstitüsü hizmetler endeksi ve Cuma günü güçlü iş raporu bunu gösterdi. 

ABD’nin Şubat ayı iş olanakları yayınlanacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, 6,917 milyon olan önceki aya göre 6,99 milyonluk bir okuma bekliyor.

Avrupa’da yaşadığını gösteren tek yer İngiltere. Pazartesi günü yapılan açıklamada gelecek haftadan itibaren kuaför, spor salonları ve bar/restoranların dışarıda oturmaya açılacağı söylendi.

Geçen hafta İngiltere, 2020 dördüncü çeyrek GSYH büyüme verisinde olumlu bir revizyon gördü. ING’nin söylediğine göre %1,0 olan çeyreklik büyüme %1,3’e yükseltildi. “EUR/GBP ikilisi 0,8500 civarında baskı altında kalırken bu, göreceli olarak GBP’yi desteklemeye devam etmeli.”

Öte yandan USD/CNY %0,2 düşüşle 6,5490’a geriledi. Veriler, işe alımların artması ve iş iyimserliğindeki toparlanma ile Çin’in hizmet sektöründeki yükselişin hız kazandığını gösterdi.

Caixin/Markit hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 54,3 puan ile Aralık ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat ayında 51,5 puanda idi ve şimdi aylık bazda küçülme ile büyümeyi ayıran 50 puanın epey üzerinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google