Dolar yükseldi, BoJ iyimser, gözler Fed toplantısında

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü yükseldi ancak Fed’in iki günlük politika toplantısı öncesinde pek çok haftanın düşük seviyelerine yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 90,918 oldu.

GBP/USD 1,3891’de büyük oranda değişmezken AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7793’e gerilerken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2071’den işlem gördü ancak Pazartesi günü gördüğü iki ayın yükseği 1,2117’den uzaklaşmadı.

USD/JPY paritesi Cuma günü gördüğü yedi haftanın düşük seviyesinden toparlanmaya devam ederek %0,1 artışla 108,20 oldu. Japonya Bankası (BoJ) politikasını değiştirmedi ve enflasyon tahminlerini düşürürken büyüme konusunda daha pozitif bir görüş edindi.

İlgi şimdi Fed’in, Çarşamba günü başlayacak olan iki günlük toplantısında. Para politikasında değişiklik beklenmiyor.

Piyasa, muhtemelen, gelişen koşulların parasal genişlemeden çekilmeye yol açıp açmayacağı soruları ile karşılaşacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına dikkat kesilecek.

Hindistan’daki Covid-19 durumu endişe yaratsa da küresel ekonominin toparlanma yolunda olduğuna dair gerçek bir ikna hali olduğu görülüyor ve bu da doları baskılıyor.

ING analistleri “bu anlatıyı destekleyen, bu hafta a) Perşembe günü ABD’nin 2021 birinci çeyrekte güçlü GSYH raporu ve b) Fed’in ekonomiyi kendi haline bırakarak toparlanma yaşandığında genişlemeci duruşu kontrol altına alacağını gösteren Çarşamba günkü FOMC olabilir” dedi.

Merkez bankasının sindireceği birçok güçlü ekonomi verisi olabileceğinden Haziran’daki çok daha önemli bir FOMC toplantısı olacak gibi görünüyor. ING ekledi, “Nisan ve Haziran FOMC toplantıları arasındaki yedi hafta, daha çekici alternatifleri bulunurken savunmacı dolar pozisyonlarında emniyet şeridinde olmak için uzun bir süre.”

Salı günü ilgi ayrıca 62 milyar dolar değerinde yedi yıllık ABD Hazine tahvili ihalesinde olacak. Şubat ayındaki yedi yıllık tahvil ihalesi çok zayıf talep gördü, bu da getirilerde büyük artışlara ve dolayısıyla dolarda da kazançlara yol açtı.

Bununla birlikte dolar Mart ayından beri yaklaşık %3 düşüş yaşadı. ABD Hazine getirileri, 14 ayın yüksek seviyesi olan %1,776’dan düştükten sonra dar aralıklarda işlem gördü.

10 yıllık getiri, bu ayın ortasında bir ayın düşük seviyesi olan %1,528’e düştüğünden beri sakin bir ticaret içinde Salı günü %1,58 civarında seyretti. Yedi yıllık getiri ise %1,27’ye yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google