Dolar yükseldi; borsadaki hengâme risk hissiyatını vurdu

0 7

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Borsalarda yaşanan kargaşa üzerine risk hissiyatı darbe aldığından güvenli limanlara olan talep ile dolar Cuma günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 artışla 90,690 oldu.

USD/JPY %0,3 artışla 104,50 olurken GBP/USD %0,1 kayıpla 1,3708’e düştü. AUD/USD %0,3 kayıpla 0,7656 oldu.

Wall Street endekslerinin Ekim ayından beri gördüğü en kötü hafta yolunda olması ile ABD hisse senedi vadeli işlemleri büyük düşüşler yaşadı. Bir dizi hissede bulunan açığa satış pozisyonları, bireysel yatırımcıların alım dalgasına sürüklendikten sonra hedge fonlar, fon elde etmek için pozisyonlarını tasfiye etmek zorunda kaldı.

Piyasalardaki bu volatilite, ABD dövizi için güvenli liman talebini teşvik etti.

Amerikan dolarına yardım eden diğer gelişme, Perşembe günü ABD’den gelen pozitif veriler oldu. İlk işsizlik başvuruları beklenenin üzerinde düşüş yaşarken dördüncü çeyrek GSYH, büyük bir düşüş yaşayarak %4’e yavaşlasa da pozitif kaldı.

ING analisti Carsten Brzeski bir araştırma yazısında, “önümüzdeki bir iki ay için ekonomi mücadele etmeye devam edecek gibi görünüyor ancak aşıyla ilgili ilerlemeler yaşanıp hanelerin parası oldukça ekonominin yeniden açılışı ile büyümenin on yılların yükseklerine ulaştığını görebiliriz” dedi.

Bunun aksine Euro bölge ekonomisi, aşı kampanyası yavaş ilerlerken katı karantinalar nedeniyle ilk çeyrekte yine küçülecek gibi görünüyor.

Fransa ekonomisi, bir önceki çeyrekte %18,5 büyüdükten sonra yılın son çeyreğinde %1,3 küçülme yaşadı. Avusturya’nın GSYH’si, kış turizm sezonunun sakin geçmesi ile %4,5 geriledi. Ancak İspanya ekonomisi, %0,4 büyüyerek düşüş beklentilerini aştı.

Brzeski ekledi: “2021 içi düşüş yönündeki görüşümüz, ilk olarak Fed’in ultra genişlemeci politikasına ve ikinci olarak da ABD dışında çekici alternatifler yaratan senkronize küresel toparlanmaya dayanıyor. Her iki dayanak da sorgulanıyor.”

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden’in teşvik paketiyle ilgili gelişmeleri bekliyor. Kabulünde yaşanan gecikme, paketin beklendiği kadar büyük olmayacağını öne sürerek daha az borçlanma anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google