Dolar yükseldi; Euro, büyüme kıyası ile acı çekiyor

0 2

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü özellikle Euro karşısında yükseldi. Yatırımcılar, özellikle ABD karşısında Avrupa’nın salgından çıkışına dair endişeli.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 91,097 oldu.

EUR/USD ikilisi, Aralık başından beri gördüğü en zayıf seviye olan 1,2011 dolara düştükten sonra %0,1 kayıpla 1,2037 oldu. USD/JPY %0,1 artarak 105,06 olurken GBP/USD %0,1 azalışla 1,3653’e geriledi. AUD/USD %0,1 kazanarak 0,7617’ye ulaştı.

Salı günü Euro bölgesinin resmi GSYH verileri, dördüncü çeyrekte 19 ülkenin GSYH’sinde çeyrek dönemde %0,7 ve yıllık bazda %5,1 düşüş olduğunu gösterdi.

Bunun üzerine ilk tahminler, karantinaları düşününce ilk çeyrekte bölge ekonomisinin yeni ve daha derin bir düşüş yaşama yolunda ilerlediğini gösterdi.

ABD son çeyrekte yıllık %4,0büyüme kaydetti ve Salı günü Kongre, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini geçirme konusunda ilk adımları attı.

Bu haftanın başında Kongre Bütçe Ofisi, ABD ekonomisinin “hızla” toparlanacağını öngörmüş ve GSYH’nin 2021 ortalarına kadar pandemi öncesi seviyelere döneceğini tahmin etmişti.

Başkan Biden yönetimi, nüfusu aşılama oranını artırmayı bir politika haline getirdi. Halihazırda 33 milyon aşı yapıldı. Avrupa’da sadece İngiltere bu oranla yarışabiliyor. Kalan çoğu Avrupa ülkesi, istikrarlı bir aşı dağıtımı organize etmekte zorluk çekiyor.

ING analistleri, “dolardaki genel düşüşe yönelik yılın başındaki tahmin, bu çeyrekte daha da zorlanacak gibi görünüyor. Virüsteki mutasyonlar, düzensiz aşı dağıtımları ve köpürmüş varlık piyasaları, tüm risk varlıklarında iyi huylu bir ralliden ziyade bir dalgalanma dönemine işaret ediyor” dedi.

Bank of America (NYSE:BAC) analistleri de ABD Hazine verimlerindeki artış da dahil olmak üzere temel parametrelere tekrar odaklanmanın, dünyanın rezerv dövizini yükselteceğini düşünüyor.

Analistler ayrıca ekliyor: “faktör değişimleri, ABD temellerini iyileştirmenin ABD dolarına bir destek sağlayacağı ve yıl ilerledikçe ralli riskini artıracağı tezimize destek veriyor.”

Diğer yandan Ocak ayında Çin’in hizmet sektöründe dokuz ayın en yavaş tempolu büyümesinin yaşandığını gösteren verilerin ardından USD/CNY %0,1 yükseldi. Ülkede görülen Covid-19 salgınları, tüketici hissiyatını etkiledi.

Ocak ayı Caixin hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi 52 puan ile büyüme alanında olsa da Aralık ayındaki 56,3 puanın epey altına düşmüş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google