Dolar yükseldi; hafta temkinli başladı

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü dolar Avrupa ticaretinde yükseldi. Yatırımcılar, geçen hafta borsalarda yaşanan kargaşadan sonra temkinli bir başlangıç yaptı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 90,575 oldu.

USD/JPY %0,1 artışla 104,72 olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2125’e düştü. AUD/USD %0,2 yükselişle 0,7659 oldu.

Geçen hafta bireysel yatırımcıların, GameStop (NYSE:GME) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) gibi yoğunlukla açığa satılan hisseleri örgütlü bir biçimde almasından dolayı hedge fonların, fon yaratmak için pozisyonlarını tasfiye etmek zorunda kalması ile Wall Street endeksleri Ekim sonundan beri görülen en kötü haftayı yaşadı.

Bu baskı Pazartesi günü kısmen yatışmış gözükse de döviz yatırımcıları bir kez daha alevlenebileceği konusunda hala temkinli. Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi teklifi üzerine anlaşmazlıklar sürerken ve küresel aşı dağıtımlarında gecikmeler olurken yatırımcılar en azından şimdilik doların güvenli kollarında mutlu.

ING analistleri bir araştırma yazısında “bazı hisselerde bireysel yatırımcılıktan kaynaklı yüksek volatilite ve akabinde online platform Robinhood’un uyguladığı işlem kısıtlamaları, son birkaç gündür risk iştahının olağandışı bir faktörüydü. Bu kesinlikle takip edilecek bir konu olmaya devam ediyor ve yatırımcılar bir süre daha diken üstünde olabilir. Bu da dolardaki savunmacı pozisyonların, henüz çözülmeyebileceğine işaret ediyor” dedi.

Başkan Biden’in göreve geldiğinde aldığı ilk aksiyon, 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketi önermek olmuştu. Bununla birlikte bu paket, Kongre’de kabul edilme konusunda sıkıntı yaşıyor ve bir grup Cumhuriyetçi senatör, Başkan’a mektup göndererek teklifin ölçeğini küçültmeyi düşünmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca AB ve İngiltere, Covid-19 aşı arzı konusunda kamuoyu önünde bir tartışma yaşadı. Bir noktada işler, İngiltere’deki Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında bir sınır oluşturma tehdidine kadar vardı.

AB’de aşıların yavaş bir tempoda dağıtılması tek dövize baskı yaparak EUR/USD ikilisinin %0,1 düşüşle 1,2127 olmasına yol açtı.

Öte yandan Alman perakende satışları, Aralık ayında beklenenden daha büyük bir düşüşle reel olarak aylık %9,6 geriledi. Sıkılaşan karantina tedbirleri, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tüketici harcamasını durdurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google