Dolar yükseldi, ilgi Fed tutanaklarında

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü yükseldi ancak ABD ekonomisindeki güçlü sinyallere rağmen tahvil getirileri düşüş yaşadıktan sonra iki haftanın düşük seviyesine yakın kaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 92,390 oldu. Geçen ayın sonunda gördüğü beş ayın yükseği 93,439’dan düşerek iki haftanın düşük seviyesi 92,246 yakınlarında işlem gördü.

USD/JPY %0,1 artışla 109,78 olurken GBP/USD %0,2 düşüşle 1,3793’e geriledi. AUD/USD %0,2 kayıpla 0,7649’a düştü.

Önceki çeyrekte dolar, ABD ekonomisinin hızla büyüdüğü ve enflasyonun Fed’i, 2024 yılına kadar faizleri sıfıra yakın tutma vaadini terk etmeye zorlayabileceği beklentileri üzerine yılların en güçlü rallisini gördü.

Ancak yeni çeyreğe başlarken bu beklentiler dizginlendi. EUR/USD iki haftanın yüksek seviyesi olan 1,1878’e yükseldi ve 10 yıllık Hazine getirisi %1,65’e düştü.

Bununla birlikte çoğu yatırımcı, özellikle son istihdam verisinden sonra Fed’in güvercin duruşunu sürdürüp sürdürmeyeceğini sorgulamaya devam ediyor. Cuma günkü istihdam raporu beklenenden yüksek olurken Salı gününe ait veriler, işgücü piyasasının öngörülenden daha hızlı bir seviyede iş imkanı yarattığını gösterdi.

Nordea analistleri, “işgücü piyasası muhtemelen düşündüğünüzden daha sıcak ve önemli küresel rakamlar şimdi sıkılaşma bölgesinde” dedi. “Belki de Fed’in ikili görevi 2022 başlarında yerine getirilmiş olacak.”

Piyasa Çarşamba günü yayınlanacak olan Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanakları ile Fed politikacılarının enflasyon ve tahvil alım programının mevcut durumu ile ilgili düşüncelerine bir bakış atacak.

ABD Başkanı Joe Biden Salı günü yaptığı açıklamada yetişkin tüm Amerikalıların, 1 Mayıs planından önce 19 Nisan’da aşıya uygun olacağını söyledi.

Öte yandan USD/INR %0,8 artışla 74,065’e yükseldi. Hindistan merkez bankası (RBI), gösterge repo faizini %4 ile rekor düşük seviyede tutup nakit rezerv oranını düşürdükten ve büyümeyi desteklemek için gerekli aksiyonları almaya hazır olduğu sinyalini verdikten sonra rupi, Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviyeye geriledi. Banka gerektiği sürece akomodatif duruşunu koruyacağını söyledi.

Avrupa’da Polonya merkez bankasının da gösterge faizlerini art arda 11. ayda da %0,1’de tutması bekleniyor. Salgından kaynaklı kısıtlamaların, artan enflasyon ve daha zayıf para birimine ağır basacağı endişeleri var.

USD/PLN %0,1 artışla 3,8716’ya yükselirken EUR/PLN %0,1 yükselerek 4,5959’dan alıcılandı. Zloti geçen hafta rekor vaka sayısının baskısı ile Euro karşısında 10 yılın düşük seviyesini gördü. Daha üç ay öncesinde merkez bankası, Euro karşısında paranın güçlenmesini önlemek için müdahale etmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google