Dolar yükselişte; enflasyon endişeleri üzerine tahvil verimleri artıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Hızlı bir ekonomik iyileşme ve enflasyonda olası bir hızlanma beklentisi içinde ABD tahvil verimlerindeki artışın ardından Çarşamba günü dolar yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Salı günü gördüğü üç haftanın düşük seviyesi olan 90,117 puandan yükselerek %0,3 artışla 90,757 puan oldu.

EUR/USD %0,3 düşüşle 1,2074, GBP/USD %0,2 kayıpla 1,3878 oldu ve USD/JPY, beş ayın yükseğini gördükten sonra 106,06’da sakin seyretti. AUD/USD %0,1 düşüşle 0,7746 oldu.

10 yıllık Hazine verimleri Salı günü bir yılın yeni yükseğini gördü. Geçen haftanın sonunda %1,20 seviyesindeyken %1,333’e kadar yükseldi ve daha iyi risksiz getiri beklentisi, ABD dolarını destekledi.

Özellikle Biden yönetiminin yolunu bulma olasılığı ve büyük oranda borçlanma ile finanse edilen 1,9 trilyon dolarlık ek teşvik paketi göz önüne alındığında tartışmanın merkezinde enflasyon seviyelerinin gelecekteki olası yolu var.

2 ve 10 yıllık ABD verimleri arasındaki fark, yaklaşık üç yılın en büyük artışını yaşayarak yatırımcıların, Fed’in faizleri kısa vadede yükseltmesini beklemediğini gösterdi.

Çarşamba günü ABD Fed’in son toplantısına ait tutanaklar paylaşılacak ve merkez bankasının ne zaman aksiyon alacağına dair ipuçları için yakından takip edilecek.

Nordea analistleri, “ABD TÜFE de enflasyon korkularını bir nebze yatıştırsa da Ocak ayında hayal kırıklığına uğrattı. Ancak birkaç ay içinde bu tamamen değişecek. Hatta mevcut enflasyon esintisinin ikinci çeyrekte şiddetli rüzgarlara dönmesini bekliyoruz, en azından piyasanın anlatısı açısından” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google