Dolar zayıfladı, Fed tutanakları güvercin tutumun süreceğini tasdikledi

0 6

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü dolar zayıflayarak iki haftanın düşük seviyelerine yakın işlem gördü. Fed’in Mart ayı politika toplantısı tutanakları – şaşırtmayarak – genişlemeci para politikasının süreceğine işaret etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Çarşamba günü 23 Mart’tan beri ilk kez 92,155’i gördükten sonra %0,1 düşüşle 92,340’a geriledi.

USD/JPY %0,1 düşüşle 109,70 olurken GBP/USD %0,3 artışla 1,3769 ve EUR/USD %0,1 yükselerek 1,1881’den alıcılandı. AUD/USD %0,3 kazançla 0,7635’ten işlem gördü.

aBD merkez bankasının son toplantısına ait tutanaklar, iyileşmenin hız kazandığını kabul etseler bile yetkililerin ekonomik toparlanmaya karşı temkinli olmaya ve toparlanma kesinleşene kadar para politikası desteğine bağlı kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Fed Başkanı Jerome Powell IMF’nin sanal konferansında konuşacak.

Amerikan dolarına baskı yapan diğer gelişme, tahvil getirilerindeki son düşüş oldu. 10-yıllık Hazine getirisi %1,66 civarında işlem görse de geçen ay %1,77 üzerinde gördüğü bir yılın yüksek seviyesinden epey uzak.

ING analistleri, “bu hafta Amerikan doları zayıflık işaretleri gösteriyor, özellikle de düşük getiri veren dövizlere karşı ancak bunun, USD’de geniş çaplı bir düşüş eğiliminin başlangıcı olduğu sonucuna varmak için henüz çok erken görünüyor” dedi.

Doların önceki çeyrekte gördüğü güçlü ralli, ABD ekonomisindeki büyümenin hızlandığı ve enflasyonun, Fed’in 2024 yılına kadar faizleri sıfıra yakın tutma sözünden vazgeçmesine yol açabileceği fikrine dayanıyordu.

Fed güvercin duruşunu korumasının yanında büyümenin hızlandığını kabul etti ve virüs oranının arttığı Avrupa’nın durumuna hızlı bir bakışla, en az birkaç aylığına bu rekabet avantajının süreceğini görebiliriz.

ING ekledi “Eurodaki iyi ivmenin sürekliliği, muhtemelen AB’nin virüs/aşı durumunda somut gelişmelere dayanmak zorunda, ki bu da biraz zaman alabilir.”

Öte yandan USD/PLN %0,2 düşüşle 3,8433 olurken EUR/PLN %0,1 kayıpla 4,5640’a geriledi. Polonya merkez bankası Çarşamba günü gösterge faizini 11.ayda da %0,1’de tutma kararı aldı.

“Toplantı sonrası açıklama, Konsey’in yüksek TÜFE enflasyonunun geçici olmasını beklediğini ve tahvil alımlarına ve senet iskontosu kredi programına devam etme gerekliliğini pekiştirdiğini teyit ediyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google