Dolar zayıflıyor; ABD’nin ekonomik toparlanışına dair endişeler artıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü bir haftanın en düşük seviyelerine düşerek zayıfladı. Elon Musk’ın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, mali ve para politikasından kaynaklanan baskı altında genel olarak dövize olan güvensizlik oyu olarak yorumlandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,3 düşüşle 90,638 oldu ve Cuma günkü zayıf ABD iş verileri sonrası yaşanan düşüşü sürdürdü.

USD/JPY %0,4 düşüşle 104,77 olurken AUD/USD %0,3 artarak 1,2094’e ulaştı. GBP/USD %0,3 artışla 1,3779’dan alıcılandı.

Cuma günü yayınlanan Ocak ayı ABD iş raporu, tarım dışı istihdamın sadece 49.000 iş kaydetmesi ile ekonomide beklenenden daha az iş imkanı oluştuğunu gösterdi.

Haftalık ilk işsizlik başvuruları, geçen hafta 779.000 kişi kaydetti ve tarım dışı istihdam raporu da bir önceki haftaya göre daha düşük bir seviye gösterdi. Bu durum Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, iş piyasası açısından ABD’nin “kazmak için uzun bir yolu olan derin bir çukurda” olduğunu söylemesine yol açtı.

Yellen halka, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teklifine olan ihtiyacı satmaya çalışıyordu ve yeteri kadar güçlü bir teşvik ile ABD’nin 2022’de tam istihdama dönebileceğini ekledi.

Paketin kısa süre içinde Kongre’den geçmesi muhtemel ve bu büyük mali harcama ile beraber devam eden ultra genişlemeci Fed para politikası, uzun vadede doları düşürecek gibi görünüyor.

BK Asset Management’tan Kathy Lien, “daha yüksek bir asgari ücret alternatiflerin dışında olsa da 1.400 dolarlık çekler hazırlanmış görünüyor” dedi. “Teşvik konusunda daha olumlu haberler geldikçe hisse senetleri de getirilerini artırabilir. Diğer yandan ABD doları, daha çok harcamanın daha büyük açıklara yol açmasından dolayı zarar görebilir.”

Buna ek olarak Avrupa’nın aşılama programını nispeten yavaş bir şekilde uygulamaya koymasının neden olduğu dolar avantajı, 300 milyon ek aşı dozu tedariki için AB’nin Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech ile bir anlaşma yapmasıyla çok da uzun sürmeyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google