Dolar zayıflıyor; ekonomik toparlanma iyimserliği artıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD’den ek teşvik ihtimali ve aşı sayesinde küresel bir toparlanma yaşanacağına dair iyimserlik ortamında yatırımcıların güvenli liman dolardan ayrılmasıyla döviz zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 90,335 oldu.

EUR/USD %0,2 artışla 1,2137 ve AUD/USD %0,3 artışla 0,7779 olurken yuan, dolar karşısında offshore piyasada 2018 Haziran’ından beri en güçlü seviyesi olan 6,4009 seviyesine ulaştı.

Pazartesi günü ticaret hacmi şu ana kadar zayıf geçti. Asya’daki çoğu finans piyasası, Ay Yeni Yılı nedeniyle hala kapalı ve ABD de Başkanlık Günü tatilinde.

Diğer yandan USD/JPY, %0,2 artışla 105,12 oldu. Japonya dördüncü çeyrek GSYH için %10,1 büyüme beklentilerine kıyasla yıllık %12,7 büyüme raporlamış olsa da güvenli liman yen de acı çekti.

Japonya’nın bu hafta aşılamaya başlaması bekleniyor ve virüsün bu çeyrekte ekonomiyi küçültmesi beklense de 2020 sonundaki güçlü performans, toparlanmanın makul bir şekilde nispeten sağlam bir temele dönebileceğini gösteriyor.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistleri bir araştırma yazısında “aşı kampanyaları sayesinde küresel büyüme, önümüzdeki altı ay boyunca çok güçlü olabilir” dedi. “Küresel döngüsel güçlerin ‘ABD’nin üstün performansına’ bir dereceye kadar hakim olmasını bekliyoruz, bu da çoğu ikili için dolarda düşüşe yol açabilir.”

Öte yandan GBP/USD %0,3 artarak 1,3889 oldu. Veriler, İngiltere’nin 15 milyon kişiye ilk Covid-19 dozunu yaptığını gösterdi.

Enfeksiyonlardaki azalma ve aşı dağıtım hızı, yatırımcıların, yeniden açılışlar olduğunda ülke ekonomisinin beklenenden daha güçlü toparlanabileceğini düşünmesine yol açtı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock Pazartesi günkü açıklamasında bu hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, İngiltere’nin karantinadan ne zaman çıkabileceğine karar vereceğini söyledi ancak ölüm oranları ile hastane başvurularının hala çok yüksek olduğu konusunda da uyardı.

Bu hafta İngiltere’den enflasyon ve perakende satışlar gelecek ancak pandeminin etkisi bu rakamlarda görülmeye devam edecek.

Geçen haftaki veriler, İngiltere ekonomisinin 2020 yılında %9,9 ile modern kayıtlar başladığından bu yana gördüğü en büyük yıllık küçülmeyi yaşadığını gösterdi ancak esasında GSYH, son çeyrekte %1,0 büyüyerek %0,5 büyüme beklentilerini aştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google