Dolar zayıflıyor; ekonomik toparlanma iyimserliği artıyor

0 2

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar düşüş yaşayarak iki haftanın düşük seviyelerine geriledi. Küresel ekonomik toparlanmaya dair iyimserlik, güvenli liman talebini zayıflatıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,343 oldu. Bu ay ilk kez 90,332’ye geriledi.

USD/JPY %0,1 düşüşle 104,52 olurken AUD/USD %0,1 artarak Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviye olan 0,7749’a ulaştı. EUR/USD %0,1 artışla 1,2132 ve GBP/USD %0,1 kazanarak 1,3824 oldu.

Parasal ve mali desteğin, güçlü kurumsal kazançların ve koronavirüs aşısının özellikle ABD ve İngiltere’de normalleşmeye dönmeyi hızlandırabileceğine dair iyimserliğin artması ile risk iştahı desteklenirken dolar majör emsalleri karşısında satış gördü. Her iki ülkedeki merkez bankası yöneticileri Çarşamba günü konuşma yapacak. İlgi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Ocak ayı ABD tüketici enflasyon rakamlarına verebileceği olası tepkiye odaklandı.

Nordea analistleri “istihdamda 49.000 ile görece ufak bir artış olmasına rağmen geçen Cuma yayınlanan istihdam raporu, işsizlik oranının %6,7’den %6,3’e hızla düşmeye devam ettiğini gösterdi” dedi.

“California ve New York’taki restoranların yeniden açılması ve diğer eyaletlerde de daha az kapasite kısıtlamaları sayesinde önümüzdeki aylarda istihdamdaki artışın büyük oranlarda gerçekleşmesi muhtemel.”

Ekonomik görünüme yardımcı olması beklenen bir gelişme de Başkan Joe Biden’in, Cumhuriyetçilerin itirazı karşısında uygulanacak gibi görünen 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) ABD ekonomisinin 2021 görünümünü yükselterek yurtiçi üretim artışı beklentisini %6,6’dan %6,8’e ve 2022 için %4,3’ten %4,5’e çıkardı.

Yatırım bankası, paketi onaylama yolunu açan bir bütçe önergesinin Senato’da geçmesine işaret etti.

Buna ek olarak aşı programları hız kazanırken ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ülkede yapılan aşı dozunun Salı günü itibarıyla 43.206,190 olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google