Dolar zayıflıyor; teşvik konusundaki ilerleme risk hissiyatını destekliyor

0 2

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, teşvik planında yaşanan ilerlemelerin risk hissiyatına destek olması ile Salı günü Avrupa ticaretinde düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,965 oldu. Öncesinde ise 10 Aralık’tan beri ilk kez 91,063’e yükselmişti.

USD/JPY %0,1 artışla 105,00 olurken EUR/USD ikilisi, Almanya’nın Aralık ayı perakende satışlarında yaşanan büyük düşüşün ardından Pazartesi günü %0,7 kayıp yaşadıktan sonra %0,1 artışla 1,2066’ya yükseldi. AUD/USD %0,1 azalarak 0,7611 oldu.

Başkan Joe Biden’in Covid-19 teşvik paketi konusunda Cumhuriyetçileri atlatmak için Demokratların 1,9 trilyon dolarlık bir bütçe tedbiri oluşturmasıyla Pazartesi günü risk hissiyatı destek gördü. Bu hamle, 618 milyar dolarlık daha düşük ölçekli alternatif bir planı tartışmak için bir grup Cumhuriyetçinin Beyaz Saray’ı ziyaretine rağmen yapıldı.

Borsalardaki kargaşanın yatıştığına dair işaretler de destek oldu. Bireysel yatırımcılar, GameStop (NYSE:GME) gibi yoğun olarak açığa satılan hisseleri örgütlü bir şekilde satın almıştı.

Nordea analistleri, “hedge fonları ve onların açığa satış pozisyonlarını hedef alan saldırı etrafındaki kargaşa, varlıklar arasında hissedildi ve uzun zamandır en net hasılat düşüşünü/kaldıraç gücünü zayıflatıcı haftalardan birinin fitilini ateşlemiş olabilir” dedi.

Ancak %400 yükselmiş olan GameStop, Pazartesi günü %30 kaybetti ve Salı günü kaybını sürdürdü.

Nordea ekledi; “bunun bu hafta hafif bir pozisyon temizliği olduğuna dair daha ikna edici işaretler görürsek o zaman ilkbaharda yeniden açılmadan önce (daha) riskli varlıkları tekrar alma eğilimine gireriz.”

Ayrıca GBP/USD %0,2 artışla 1,3683’e yükseldi. İngiltere koronavirüs aşılarına hız verirken sterlin destek gördü.

İngiltere 9 milyondan fazla kişiyi aşılayarak ABD ve Avrupa’yı geride bıraktı. Bu durum, Perşembe günkü toplantıda İngiltere Bankası’nın (BOE) negatif faizleri benimseyeceğine dair bahisleri azalttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google