Dollar/TL 7.00’a gidiyor

0 8

Küresel piyasalarda risk iştahı geri döndü.  Bu sabah Asya’da FTSE-Asya Endeksi %1.76 prim yaparken, dün Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar hisseleri %1.8 prim yaptı. Uzmanların Reddit platformunda örgütlenen bireysel yatırımcıların endeksleri etkilemeyeceğini öne sürmesi yatırmcıları rahatlattı. Global imalat sanayi PMI’ın da aydan aya yavaşlamasına rağmen 53’ün üzerinde kalarak  güçlü büyüme sergilemesi iyimserliğe destek verirken, ABD’de bir günde aşılananların sayısı hasta olanları geçti.

Necdet Erginsoy- Investing  ne yazdı?

Küresel piyasalar şubat ayının ilk işlem gününe yüksek risk iştahı ile başladı. Avrupa ve Asya borsalarında günlük yükselişler %2’ye yaklaşırken günün en önemli gelişmesi ise gümüşteki hareket oldu. Reddit kullanıcılarının toplu olarak gümüşte alım pozisyonuna geçmeleri ile fiyat 30 dolar seviyesi aşarak 8 yılın zirvesine çıktı. Uzmanlar, geçen hafta GameStop hisselerinin ardından bugün gümüşte yaşanan bu yükselişin diğer ürünlere de sirayet edebileceğini, ancak yüksek oynaklığın riskli olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yurt içinde ise dün açıklanan İmalat PMI, 54,40 seviyesine çıkarak Temmuz sonrası en yükseği gördü. Kısıtlamalara karşın sektörlerdeki toparlanmanın devam etmesi ekonomiye dair iyimserlik sağladı.

Geçen hafta içinde rekor sonrası düşüş yaşayan BİST 100 bugün güne %0,78 yükselişle 1.484 puandan başladı ve ardından 1.500 puanı test etti. Endekste günlük bazda yükseliş %2’ye yaklaşırken kur cephesinde ise bugün düşüşler %2’yi geçti. USD/TRY kuru 7,17 ile 7 Ağustos sonrası, EUR/TRY 8,66 ile 27 Ağustos sonrası, gram altın ise 429,70 TL ile 28 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Küresel piyasalarda risk iştahının yüksek olmasına karşın TL, dün gelişen ülke paraları arasında en iyi yükselişi göstererek pozitif ayrıştı. TL’deki değerlenmede iç faktör olarak sıkı para politikası, şeffaflık ve enflasyondaki yükselişin büyük ölçüde fiyatlanması etkili oluyor. Merkezin son PPK özetinde enflasyonda birkaç ay daha yükselişin devam edeceğini, yıl sonu hedefi olan %9,4’e doğru düşüşün devam edeceğine ikna olunana kadar uzun süre sıkı duruşun korunacağını ve faiz indiriminin gündemde olmadığını aksine gerekmesi durumunda önden ilave adımların atılabileceğini açıklamasıyla piyasalarda da yüksek enflasyon satın alınmaya başlandı.

Ahlatçı Menkul Yorumu

DUNYA Gazetesi’ne konuşan Ahlatcı Menkul Değerler Araştırma Müdürü Barış ÜRKÜN, 7,20 desteğinin kırılması durumunda kurun 7,05’leri test edebileceğine işaret ediyor. Dolar endeksi 91.00 seviyesi yakınlarına doğru hareket eğilimi gösterse de DolarTL’de haftanın ilk işlem günü Türk Lirası’ndaki güçlenmeye bağlı olarak 7.20’li seviyeler test edildi. Bu hafta açıklanacak enflasyon Ocak ayında da artışa işaret ediyor fakat enflasyonla mücadele için TCMB’nin sıkı para politikasına bağlılık konusundaki açıklamaların sürmesi Türk Lirası’na olan talebi reel faiz avantajı ile birlikte güçlü tutuyor. Kurda 200 günlük hareketli ortalama altında kalıcılıkla 7.20 desteği altına geçilirse 7.10-7.05 gibi seviyeler test edilebilir.

BloombergHT:  TUIK komisyon kuracak

Ek olarak Bloomberg HT’nin aralarında TÜİK’in üst düzey yetkilisinin de olduğu dört kaynaktan aldığı bilgiye göre TÜİK şeffaflığı artırmak ve veri derleme metodolojilerini geliştirmek amacıyla 3 farklı değerlendirme komisyonu kurdu. Komisyonlarda ekonomistler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer alacak.

3 farklı başlıkta kurulan ve 10 kişiden oluşan komisyonlar enflasyon, işsizlik ve büyüme gibi veri setlerinin metodolojilerini iyileştirme konularına yoğunlaşacak. TÜİK, Avrupa İstatistik Ofisi iyileştirmeleriyle birlikte Türkiye’ye en uygun sistem için çalışmaları gerçekleştirecek.

YORUM:  TL çok fazla değer kazanmaz

Dolar/TL 7.00’ye kadar düşebilir, ancak 7.00-7.30 arasında bir noktada, TCMB devreye girerek döviz alım ihalelerini başlatacak.  Kısa vadede trend TL’nin güçlenmesi yönünde. Ancak, bazı risklere de dikkat etmek şart.  İlkin, dün BÜ’de 159 öğrenci göz altına alınırken, başka protestoların da patlak vererek moral bozması bir olasılık.

Başkan Edoğan’ın anayasada revizyon talebi erken seçim anlamına gelebilir.

Ancak, bunlar düşük olasılıklı riskler. TL için 2 büyük tehdit var. Birincisi yarın açıklanacak Ocak enflasyon veilerinde özellikle gıda kalemlerinde yukarı yönlü sürprizler. İkincisi ise Şubat’ta henüz tarihi kesinleşmeyen NATO ve ABD-AB ortak zirvesinde Ankara’ya ek yaptırım mesajı verilmesi.

Dolar daha düşer mi? Hazineden süper bono gelir mi? | Murat Sağman

Deutsche Bank’ın üst düzey yetkilisi: “Türkiye’ye tam gaz girmek için erken”

Gümüş neden yükseliyor ? Ya da #SilverSqueeze (Güncelleme)

Petrol fiyat tahminleri revize edildi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google