Dow 150 puan yükselirken gözler istihdam raporunda

0 1

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları aylık iş raporu öncesinde dört günlük kazanç zincirini sürdürerek Cuma günü yükseldi.

Dow 150 puan artış yaşarken S&P 500 20 ve Nasdaq 100 48 puan kazandı.

Wall Street’te majör endeksler art arda dördüncü günde de kazandı ve Kasım ayından beri en iyi haftalık performansı yolunda. Ülkedeki aşı programında yaşanan ilerleme, teşvik paketi ve ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik destek oldu.

Ocak ayı tarım dışı istihdam raporu TSİ 16.30’da yayınlanacak. Aralık ayındaki zayıf rapora göre gelişme bekleniyor. Analistler, Aralık ayında 140.000 düşüş yaşandıktan sonra geçen ay 50.000 iş artışı olduğunu düşünüyor.

Perşembe günü yayınlanan ilk işsizlik başvuruları, Kasım ayından beri en düşük seviyesine inerken Çarşamba günü istihdam işlemcisi ADP raporu, özel şirketlerin 174.000 kişiyi işe aldığını gösterdi.

Güçlü kurumsal kazanç sonuçları da hissiyatı destekledi. Refinitiv verilerine göre şimdiye kadar S&P 500 şirketlerinin yaklaşık 200’ü raporlama yaptı ve %82’si beklentileri aştı.

Cuma günü raporlama yapacak isimler arasında Regeneron (NASDAQ:REGN) ve Estee Lauder (NYSE:EL) gibi isimler var. Peloton Interactive (NASDAQ:PTON) ve Ford (NYSE:F), Perşembe günkü raporlarının ardından farklı yönlere gidecek. Chamath Palihapitiyah destekli Clover Health de Perşembe günü %12 düşüş yaşadıktan sonra ilgi çekecek.

Capitol Hill’de Senato, demokratların 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini, Cumhuriyetçilerin desteği olmasa da kabul ettirmelerine imkan veren bir bütçe önergesini onayladı.

Cuma günü petrol fiyatları yükselerek bir yılın en yükseğine ulaştı. Majör üreticilerin sürdürdüğü arz kesintilerinin yanında ekonominin gelecekte büyüyeceğine dair iyimserlik hakim.

WTI 57,09 dolar ile bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,9 artışla 56,75 dolar oldu ve haftalık yaklaşık %9 kazanç elde etme yolunda. Brent ise 59,74 dolara ulaştıktan sonra %0,7 yükselişle 59,34 dolara yükseldi ve bu hafta %6 artış yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 yükselişle 1.801,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1982’ye yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google