Dow 200 puan yükseldi; gelecekte ekonominin büyüyeceğine dair iyimserlik artıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü yükselecek gibi görünüyor. Ülkede hızlanan aşılama programının, ekonomik toparlanmayı teşvik edeceğine olan güven artıyor.

Dow 200 puan artarken S&P 500 21 ve Nasdaq 100 68 puan artış kaydetti.

Pazartesi günü ABD, Başkanlar Günü nedeniyle kapalıydı ancak Şubat ayı, Wall Street’in majör endeksleri için Kasım ayından bu yana en güçlü ay olma yolunda.

Yeni yönetimden ek teşvik beklentileri ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde aşılama çabaları borsaları destekledi.

ABD’nin aşılama kampanyası, Aralık ayındaki zayıf başlangıçtan bu yana önemli ivme kazandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre şimdiye kadar 52,9 milyon toplam aşı yapıldı.

Amerika, aşılanan nüfusun yüzdesi bakımından kıta Avrupa’sındaki ülkeleri aştı ancak iyimserlik Atlas okyanusunun öte yakasında da artıyor.

ZEW ekonomik araştırma enstitüsüne göre Almanya’da yatırımcı morali, önümüzdeki aylarda tüketimin kalkışa geçeceği beklentileri üzerine Şubat ayında yükseldi.

ABD ekonomi takvimi Salı günü genel olarak boş; sadece Şubat ayı NY Empire State imalat endeksi var ancak Çarşamba günü Ocak ayı perakende satışları, ÜFE, endüstriyel ve imalat üretimi rakamları olacak.

Bununla birlikte Fed toplantı tutanakları da önemli yayınlardan olabilir. Yatırımcılar, merkez bankasının akomodatif politikasını bırakmayı ne zaman düşüneceğini merak ediyor.

Kurumsal gelişmelerde; kazanç sezonu genel olarak pozitif ve sona yaklaşıyor. Salı günü rapor sunacaklar arasında CVS Health (NYSE:CVS), AIG (NYSE:AIG) ve Palantir (NYSE:PLTR) olacak.

Petrol fiyatları Salı günü yükseldi. Şiddetli soğuk hava dalgası Amerika’nın büyük bölümünde etkin ve en büyük ham petrol üreticisi olan Texas’ta üretimdeki felcin yanında yoğun bir enerji talebi ile de sonuçlandı.

Dondurucu soğuklar Pazartesi günü Texas petrol kuyuları ile rafinerilerini durdurdu ve eyaletteki elektrik kesintileri ile doğalgaz ve ham petrol botu hattı operatörlerinde kısıtlamalara yol açtı.

WTI %0,5 artışla 59,75 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 63,09 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.816,70 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,2167’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google