Dow 223 puan yükseldi; teşvik konusundaki ilerleme ve güçlü kazançlar destek oluyor

0 7

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Teşvik paketiyle ilgili ilerlemelere ve güçlü kazanç raporlarına ilişkin artan iyimserlik ortamında ABD borsaları Salı günü yükselerek önceki seansın pozitif tonunu sürdürecek.

Dow Futures 223 puan artarken S&P 500 29 ve Nasdaq 100 97 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average Pazartesi günü 227 puan yükseldi. S&P 500 %1,6 artışla bitirirken Nasdaq Composite %2,6 kazandı. Bu endeksler geçen hafta Ekim ayından beri görülen en kötü haftayı geçirdi.

Pazartesi günü ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 teşvik paketinin miktarını azaltma tekliflerini tartışmak üzere on kişilik bir Cumhuriyetçi senatör grubu ile masaya oturdu. Bununla birlikte Demokratlar, Cumhuriyetçileri atlatma amacıyla 1,9 trilyon dolarlık ortak bir bütçe tedbiri sundu. Böylece Kongre’de destek sağlanmasa bile finansman yine de artırılabilir.

İyimserliği artıran bir diğer şey, bireysel yatırımcıların yol açtığı son piyasa kargaşasının yatıştığına dair işaretler oldu. Geçen haftaki protestonun kalbinde yer alan GameStop (NYSE:GME) hissesi, Salı günü piyasa öncesinde düşmeye devam etti. Benzer şekilde Pazartesi günü yoğun alım yaşayan gümüş de Salı günü şimdiye kadar %2 üzerinde değer kaybetti.

Salı günü kazanç raporları devam ediyor: Pfizer (NYSE:PFE), ExxonMobil (NYSE:XOM), Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) büyük isimler arasında.

Bu dördüncü çeyrek kazanç raporları, tarihte en güçlülerden biri olacak gibi şekilleniyor. FactSet’e göre genel olarak S&P 500 şirketlerinin %37’si raporlama yaptı ve bunların %82’si – beş yıllık ortalama olan %74’ün üstünde – tahminlerin üzerinde EPS raporladı.

Salı günü ABD ekonomi verileri bakımından sakin bir gün. Euro bölge ekonomisinin dördüncü çeyrekte küçülmesinden sonra Avrupa’dan gelen haberler pek cesaret verici değildi. Bölge GSYH’si çeyrek bazda %0,7 ve yıllık bazda %5,1 düşüş yaşadı.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Fiyatlar artmasına rağmen majör petrol üreticilerinin Ocak ayında ortaklaştıkları üretim seviyelerine bağlı olduğuna dair raporlar yardımcı oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz verileri bugün yayınlanacak. OPEC+’nın Ortak Teknik Komitesi de piyasanın durumunu tartışacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,6 artışla 54,92 dolar olurken Brent %2,5 artışla 57,76 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,9 düşüşle 1.847,30 dolar olurken gümüş vadeli işlemleri Pazartesi günkü artışın ardından %6,3 düşüşle 27,57 dolara geriledi ve EUR/USD %0,2 azalarak 1,2033’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google