Dow 70 puan yükseldi; Powell destek politikasını sürdürüyor

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsaları Perşembe günü yükselişini sürdürecek gibi görünüyor. Fed başkanı Jerome Powell, merkez bankasının para politikasının bir süre daha destekleyici olacağını tekrar tasdik etti.

Dow 70 puan artarken S&P 500 10 ve Nasdaq 100 57 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average Çarşamba gününü tüm zamanların yükseğinde kapatırken S&P 500 ve Nasdaq Composite de düşük kapatmadan önce rekor seviyeleri gördü. Üçü de art arda ikinci kazanç haftası yolunda.

Refinitiv Lipper verilerine göre yatırımcılar, 10 Şubat ile biten haftada 43,1 milyar dolarlık sermaye fonu satın aldı – en az Mart 2019 ortasından bu yana en yüksek miktar.

Borsalar büyük finansal desteklerin faydasını gördü. Merkez bankaları ve hükümetler, mali ve parasal desteklerle Covid-19’un vurduğu ekonomilerini desteklemeye çalıştı.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü merkez bankasının genişlemeci politikasının önemli bir süre daha devam etmesi gerektiğini, istihdamın toparlanması için “daha çok yol” olduğunu söyledi.

Ayrıca Kongre eski Başkan Donald Trump’ın ikinci azil davasına odaklı görünse de Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi üzerine Washington’da yapılan görüşmeler devam ediyor.

Pictet Group’a göre S&P 500 endeksi, yüksek değerlemelere rağmen gelişen ekonomik büyüme ve genişlemeci para politikasının desteğiyle hala %10 yükselebilir.

Kazanç dönemi Perşembe günü devam ediyor; PepsiCo (NASDAQ:PEP), Kraft Heinz (NASDAQ:KHC), Kellogg (NYSE:K), Walt Disney (NYSE:DIS) ve Expedia (NASDAQ:EXPE) rapor sunacaklar arasında.

İlgi çekebilecek diğer şirketler arasında sonuçlarını yayınlayan Uber (NYSE:UBER) ile GameStop (NYSE:GME) hisselerini artıran Reddit grubunun ilgi odağı olan kenevir şirketi Tilray (NASDAQ:TLRY) var.

Ekonomi cephesinde ABD’nin haftalık ilk işsizlik başvuruları yer alıyor. Beklentiler 779.000’e göre 757.000 yönünde.

Perşembe günü petrol fiyatları zayıfladı. ABD ham petrol arzında yaşanan beklenenin üzerinde düşüş, talepte toparlanma umutlarını artırsa da yatırımcılar kâr realizasyonu yaptı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günkü raporunda, 5 Şubat ile biten haftada 6,64 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Ham petrol art arda üçüncü kez düşerek Mart ayından bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi. Az da olsa bir artış bekleniyordu.

WTI Çarşamba günü art arda sekizinci günlük artışını yaşadıktan sonra %0,7 düşüşle 58,30 dolar olurken Brent, önceki dokuz seansta yaşadığı artışın üzerine %0,7 kayıpla 61,02 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.843,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2130’a yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google