Dow 85 puan yükseldi; Twitter kazanç raporu hissiyatı destekliyor

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları son ralliyi sürdürerek Çarşamba günü yüksek işlem yapacak. Twitter’ın (NYSE:TWTR) güçlü kazançları hissiyatı destekledi.

Dow 85 puan artarken S&P 500 12 ve Nasdaq 100 45 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average Salı gününü 9 puan düşük kapattı ve S&P 500 %0,1 geriledi. Her iki endeks de altı günlük galibiyet serisi yakalarken Nasdaq Composite %0,1 artış yaşadı.

Bu kazanç sezonu genel olarak pozitifti. Geçen haftanın sonunda yayınlanan veriler, raporlama yapmış olan S&P 500 şirketlerinin en az %80’inin beklentileri aştığını gösterdi (ancak ‘beklentileri aşan’ hisse senetlerinin ortalama performansı, son yıllarda herhangi bir zamandan daha zayıf).

Salı günü Twitter (NYSE:TWTR) çoğundan daha iyi bir performans göstererek çeyrek dönem için etkileyici satış ve kâr paylaştı. Reklam harcamalarının toparlanması ile de 2021’e güçlü bir başlangıç öngörüyor. Şirket bu yıl kullanıcı artışının çift haneli düşük seviyelere ineceğini beklediğini söylemiş olsa da hisseleri %4 yükseldi.

Kazanç dönemi sona eriyor olabilir ancak hala Coca-Cola (NYSE:KO), Uber (NYSE:UBER) ve General Motors (NYSE:GM) raporları var.

Öte yandan yatırımcılar, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketinin Kongre’den geçişini izlemeye devam ediyor. Başkan Donald Trump, Senato’nun görevden alma davasının devam edebileceğine karar vermesinin ardından ABD Kongre Binası isyanın kışkırtmaktan suçlu bulunabilir.  

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Salı günü itibarıyla ülkede 43 milyon Covid-19 aşısı olduğunu söyledi.

Ekonomi cephesinde ise Ocak ayı TÜFE raporu yayınlanacak ve aylık %0,3 ve yıllık %1,5 artış bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü New York Ekonomi Kulübü’nde ABD ekonomisinin durumu ile ilgili konuşacak.

Çarşamba günü petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında yeni düşüş yaşanması ile yükseldi. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) geçen hafta stoklarda beklenmedik bir düşüş raporladı. İlerleyen saatlerde Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) tarafından yayınlanan arz verileri de yakından takip edilecek.

WTI %0,5 artışla 58,63 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 61,45 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 yükselişle 1.841,05 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2125’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google