Dow, pozitif bir haftanın ardından 60 puan geriledi

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD hisse senedi piyasaları Cuma günü düşüş yaşadı. Yatırımcıların aşı ve ek teşviklerin ekonomik toparlanma ile sonuçlanacağına olan inancı ile son zamanlarda artış yaşamıştı.

Dow 60 ve S&P 500 8 puan düşerken Nasdaq 100 19 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average 31.543,82 ile gün içinde tüm zamanların yükseğini gördükten sonra Perşembe günü hafif bir düşüş yaşarken S&P 500 ve Nasdaq Composite yeni rekor seviyelerde ufak artışlarla kapattı.

Majör ortalamalar bir pozitif hafta daha paylaşma yolunda. DJIA bu hafta %0,9 artışla Şubat kazancını %4,8’e çıkarıyor. S&P 500 ve Nasdaq bu hafta %0,8 ve %1,2 ve bu ay %5,4 ve %7,3 yükselerek Şubat ayını Kasım ayından beri görülen en güçlü ay yapma yoluna girdi.

Borsalar yeni yönetimden ek teşvik beklentisi ile fayda sağladı ve bir Meclis komitesi, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin bir parçası olarak Perşembe günü havayolu şirketlerine 14 milyar dolar daha destek olma teklifini onayladı.

Eski Başkan Donald Trump’ın ikinci azil davası Kongre’nin zamanın alsa da Meclis Başkanı Nancy Pelosi, tasarının yasalaşması işinin Şubat sonuna kadar tamamlanmasını umuyor.

ABD Perşembe günü Pfizer (NYSE:PFE) ve Moderna’nın (NASDAQ:MRNA) her birinden 100 milyon yeni doz için anlaşmalar yaptığını duyurdu. Anthony Fauci Nisan ayına kadar ülkenin aşı tedarikinin, aşı yaptırmak isteyen herkese yetecek kadar olabileceğini söyledi.

Bu kazanç dönemi beklenenden daha güçlü olma eğiliminde ve yeni kanıtları Walt Disney (NYSE:DIS) raporunda gördük. Eğlence devi, hızla büyüyen yayın hizmeti sayesinde dördüncü çeyrekte kâra döndü.

Ekonomi cephesinde Michigan tüketici hissiyatı verileri ve dört saat sonrasında Federal Bütçe açıklanacak.

Cuma günü petrol fiyatları geriledi. Hem OPEC hem IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), yılın ilk yarısında başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ekonomilerdeki karantinalara değinerek 2021 petrol tüketim tahminlerini sırayla 100.000 ve 200.000 varil düşürdü.

Cuma günü ilerleyen saatlerde Baker Hughes, ABD’nin haftalık kule sayımı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) pozisyonlama verilerini paylaşacak.

WTI, %0,7 düşüşle 57,86 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 60,75 dolara geriledi. Her ikisi de Çarşamba gününü, Ocak 2020’den beri gördükleri en yüksek seviyelerde bitirdi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.816,25 dolar olurken EUR/USD %0,2 kayıpla 1,2107’ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google