Dow, teşvik umutları ve kazanç büyümesi üzerine 120 puan yükseldi

0 7

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Pazartesi günü ABD borsaları yükseldi. Mali teşvike beklentilerinin artması ve hızlanan aşı programlarının etkisi ile ekonomik büyüme yaşanması bekleniyor.

Dow 120 puan artarken S&P 500 11 ve Nasdaq 100 47 puan yükseldi.

Wall Street’in üç büyük endeksi, geçen hafta Kasım ayından beri gördüğü en iyi haftaları yaşadı; S&P 500 ve Nasdaq Composite Cuma gününü rekor seviyelerde kapattı. Dow Jones Industrial Average kapanış rekoruna %0,5 yakın.

Ülkedeki aşı programında ilerleme olduğuna dair işaretler, ek teşvik umudu ve ekonomik toparlanmayla ilgili iyimserlik, Cuma günü yayınlanan zayıf tarım dışı istihdam raporuna rağmen endekslerin kazanmasına yardımcı oldu.

ING analisti James Knightley, “iş anketleri cesaret verici ve düşük hastanede tedavi oranları pek çok eyalette kısmi açılışlara imkan veriyor. Aşı ile ilgili gelişmeler ile ikinci çeyrekten itibaren daha güçlü iş rakamları muhtemel” dedi.

Hazine Bakanı Janet Yellen da benzer bir şeye işaret etti. Pazar günkü açıklamasında 1,9 trilyon dolarlık paket kabul edildiği takdirde gelecek yıl ABD için tam istihdam öngörüsünde bulundu. Tam istihdama ulaşmak, Fed’i, enflasyon hedefine yoğunlaşmak için özgür bırakacak.

Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin onaylanmasına imkan verecek bir yasanın, Senato ve Meclis’ten geçmesinin ardından teşvikin kısa sürede kabul edilme olasılığı arttı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin, geçen hafta 35 milyon dozdan fazla Covid-19 aşısı uyguladığını söylemesinin ardından aşı dağıtımında görülen ilerleme de hissiyata destek oldu.

S&P 500 endeksindeki 78 şirket daha bu hafta sonuç paylaşacak. Bu süreçte genel olarak sonuçlar beklenenden daha iyi geliyor. Rapor sunacak isimler arasında Cisco Systems (NASDAQ:CSCO), Twitter (NYSE:TWTR), General Motors (NYSE:GM), Uber (NYSE:UBER), Coca-Cola (NYSE:KO) ve Walt Disney (NYSE:DIS) var.

Diğer kurumsal gelişmelerde Çin’in devlete ait yayını olan The Global Times, Çin’in piyasa düzenleyicisi ve diğer dört hükümet departmanının Tesla’yı (NASDAQ:TSLA), “Çin yasalarına ve kurallarına sıkı bir şekilde uymaya ve tüketicilerin meşru haklarını ve çıkarlarını korumaya teşvik etmek için” bir görüşmeye çağırdığını belirtti.

Cuma günü petrol fiyatları yüksek işlem gördü. Yüksek teşvik paketinin ekonomik canlanmayı teşvik edeceğine dair artan umutlarla Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC+ arz kesintileri destek oldu.

WTI, 57,67 dolar ile geçen yılın Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyenin ardından %1,1 artışla 57,50 dolar oldu. Brent ise 60,26 dolara ulaştıktan sonra %0,8 yükselişle 60,04 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 artarak 1.821,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2027’ye geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google