Fed üyesi açıklamasıyla Borsa’da sert kayıplar var

0 6

Fed üyesi Bullard’ın enflasyonla ilgili olumsuz yorumları sonrasında, ABD gösterge 10 yıllık tahvil getirisi %1.26’ya kadar tırmanırken, Dolar Endeksi de %0.2 kadar primli.  ABD’den gelen haberler Gelişmekte Olan Piyasaları çok üzmezken, BİST-100’de sert satışlar gözleniyor. TL’nin dolara karşı değer kaybı ve 2 ve 10 yıllık TL cvinsi devlet tahvillerinde getirilerin yükselişi de karamsarlığa eklendi. Global düzlemden gelen rüzgarlar yanında 3 unsur daha piyasaların dengesini bozuyor olabilir.

Investing yazarı Necdet Erginsoy piyasalarda öğleden sonra yaşanan ani gelişmeleri  şöyle yorumladı:  Haftaya zayıf başlayan ABD Dolar Endeksi, gün içinde son 3 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Fed yetkilisi Bullard’ın açıklamalarıyla yükselişe geçti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 2021’de ABD’de enflasyonun yükselmesini beklediğini, ancak kontrol altında tutulacağını söyledi. Bullard, bitcoindeki yükselişin Fed politikalarını etkilemeyeceğini ve daha çok altına bir alternatif olabileceğini de belirtti.

ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentileri son ankette de %3 olarak devam etmişti. Fed ise olası yükselişin hızlı bir politika değişikliği yaratmayacağını çok defa dile getirdi. Buna karşın beklentilerin artması ABD 10 yıllık tahvil faizlerini de son bir yılın zirvesine çıkardı. Tahvil ve dolardaki artış ile hisselere ve altına satış geldi ve endeksler düşüşe geçti. Özellikle gelişen ülke borsalarındaki gün içi düşüş gelişmiş ülke borsalarından fazla.

Yurt içinde de gün içinde yükseliş yaşayan BİST 100, son saatte sert düşüşe geçti. Endeks günlük bazda %2,5 kadar kayıp verdi ve seviye 1.522 puana geriledi. BİST Bilgi Teknolojileri, BİST Basit Metaller, BİST Spor ve BİST Odun, Kağıt & Baskı tarafındaki düşüş %3,5’e yaklaşırken BİST Bankalar %2,5 geriledi.

Dolar göstergesindeki yükselişle günün ikinci yarısında ruble, rand, peso ve TL, dolar karısında %1 geriledi. Günün ilk yarısında 6,8940’a gerileyen USD/TRY kuru 7,02’ye yükseldi.

Satışlar altına da yayıldı. BloombergHT’ye göre, Altın fiyatları, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın “Bu yıl enflasyonda yükseliş bekliyorum” sözleri sonrasında sert düştü. Gram altın, Dolar/TL ‘deki yükselişin küresel altın fiyatlarındaki düşüşü dengelemesiyle 405 TL civarında seyrediyor. Gümüş ise pazartesi günkü yükselişten sonra salı günü yüzde 1’den fazla değer kaybetti.

Fed Başkanı James Bullard’ın enflasyon ile ilgili yorumlarıyla beraber ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri yüzde 3,7 civarında yükselerek 1,2535 seviyesine ulaştı. Yükselen tahvil faizleri sonrasında ons altın 1.825 dolardan sert bir düşüş ile 1.800 doların altına geriledi.

Satışlar BİST-100’e mahsus kalıp Gelişmekte Olan Piyasalar geneline yayılmadı.  Emtialarda bir süper-boğa döngüsü başlayacağı yorumları ile Latin Amerika FX dolara karşı güçlü, MSCI GOP Hisse Endeksi’de 2021 zirvelerinde yatay.

Türkiye’de gözlenen ani satışların 3 nedeni daha olabilir. İlkin, dolar/TL’nin çok fazla gevşemesi akabinde TCMB’nin yakında döviz alım ihalelerine başlayarak, doları yukarı çekmesi olasılığı yüksek.  İkinci olarak, Financial Times’a göre, bazı uzmanlar Brent petrolün 2021 yılında $100/varile erişmesini öngördü. Bu durumda, cari açığımız hızla genişler ve TL üzerindeki baskılar da artar.

Henüz ABD ve AB yaptırımları riskleri piyasalarımızda fiyatlanmadı. Fakat, CNBC.com’a göre yarın (Çarşamba-Perşembe) yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’nin S-400 alımı da masaya yatırılcak. CNBC.com’a konuşan ABD NATO daimi temsilcisi Hutchinson “Türkiye bu konuda bir orta yol bulunabileceğini düşünüyor, ama mümkün değil” yorumunu yaptı.

FÖŞ anlattı:  ABD Tahvil Faizleri NİYE Türkiye İçin Önemli?

Bloomberg: TL rallisi Wall Street analistlerini mest etti

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Altın neden yükselmez: Altın ve gümüş fonlarından kaçış

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google