Fed’den mali teşvik paketine destek

0 7

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Biden yönetiminin önerdiği 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki yeni koronavirüs yardım paketine destek verdi

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Biden yönetiminin önerdiği 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki yeni koronavirüs yardım paketine destek verdi.

Yardım paketinin çok büyük olmasının değil daha küçük olmasının bir risk olduğunu ve daha küçük paketin daha yavaş bir toparlanma patikası anlamına geleceğini belirten Evan, “Eğer yardım paketi çok fazla olur ise, bununla yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Eğer çok küçük olur ise, pek çok insan için ayırı kötü olur. Cari ortamda, daha çoğunu yapmanın daha azını yapmaktan daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Evans, Biden yönetiminin önerdiği 1,9 trilyon dolarlık paketin toparlanmayı hızlandıracağını ve enflasyonu yükselteceğini ancak aşırı ısınmaya yol açmayacağını da savundu. Evans, “Bu büyüklükte bir paketin ekonomide aşırı ısınmaya yol açacağını öngörmekte zorlanıyorum. Bu paket sadece bizim yüzde 2 enflasyon hedefimize düşündüğümüzden biraz daha yakın zamanda ulaşmamıza yardım edebilir” dedi.

Yüzde 2,5 seviyesine yükselen bir enflasyonun memnuniyetle karşılanacağını belirten Evans, yüzde 3 seviyesinin de bir problem olmayacağını savundu.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de gevşek para politikasının uzun vadede ABD ekonomisine destek verebileceğini, ancak pandemi sürecinde ekonominin yürütülmesi, desteklenmesi için kısa vadede daha fazla mali yardımın gerekebileceğini söyledi.

Mester, Ekonomik Eğitim Konseyi’nin düzenlediği sanal toplantıda konuşan Mester, mali desteğin, pandemiden etkilenen işçilere doğrudan rahatlatma sağlayabileceğini ifade etti.

Kaynak: foreks.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google