Gedik Yatırım Enerjisa’yı araştırma kapsamına aldı

0 8

Enerjisa Enerji, portföyündeki 3 dağıtım bölgesi ile Türkiye’nin lider elektrik dağıtım şirketidir

Şirket; Başkent, Ayedaş ve Toroslar bölgelerinin işletme haklarına sahiptir. Enerjisa Enerji 2019 yılında Türkiye’deki net dağıtılan elektriğin %25.7’sini dağıtmış olup, 3 bölgede 9.9 milyon aboneye hizmet vermektedir.

4. düzenleme dönemi parametreleri, güçlü işletme performansının devam edebileceğini göstermektedir

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), elektrik dağıtım ve yerleşik perakende şirketleri için 4. düzenleme dönemi (2021-2025) için tarife parametrelerini açıkladı. Buna göre Enerjisa’nın öngörülen ilk yatırım harcaması tutarı bir önceki dönemde revize edilen yatırım harcamasına göre bu dönemde reel olarak %20 büyüyecek. Buna göre, DVT’nin (Düzenlenmiş Varlık Tabanı) 2021 yılı sonunda 11.5 milyar TL’ye yükselmesini ve faaliyet gelirindeki (FAVÖK + yatırım harcamaları geri ödemesi) devam eden büyümeyi desteklemesini bekliyoruz. Sonuç olarak, şirketin faaliyet gelirinin 2020’de 5,493mn TL ve 2021’de ise 6,315mn TL’ye ulaşmasını bekliyoruz.

2021-2022’de 3 milyar TL ek nakit girişi net borç pozisyonunu destekleyecek

Şirket, 2021 ve 2022 24 aylık dönemlerde Enerjisa Enerji dağıtım şirketlerine dağıtım tarifeleri ile yapacağı önceki düzenleyici dönemlere ilişkin geri ödemelerin 3 milyar TL civarında olmasını beklemektedir. Enerjisa’nın net borcu 9A20 itibarıyla 11.7 milyar TL (2.8x 12 aylık FAVÖK) seviyesindeyken, 2021’de 2.8 milyar TL sermaye harcamasına rağmen, güçlü nakit girişi sayesinde şirketin net borcunun 9.1 milyar TL’ye gerilemesini bekliyoruz.

Enerjisa, baz alınan net karının %60-%70’ini dağıtma politikası ile önemli bir temettü şirketidir

Buna göre, temettü verimi 2021’de 0.89 TL hisse başına temettü ile %7.5’e ulaşabilir.

Riskler:

(1) Düzenleyicinin, takip eden düzenleme dönemi için borç maliyetindeki değişikliklere göre AOSM’ni ayarlamaya devam etmesini bekliyoruz. Ancak, sonraki düzenleme döneminde borç maliyetlerinden herhangi bir sapma, karlılığı önemli ölçüde etkileyebilir. 

(2) Elektrik tüketiminde beklenenden daha yavaş bir büyüme veya uzun vadede elektrik tüketiminde bir azalma sonraki dönemler için karlılığa etki edebilir.

Enerjisa’yı “Tut” tavsiyesi ile Araştırma kapsamına alıyoruz. Şirket için hazırladığımız İNA ve benzer şirket analizleri hisse başına 14.28TL hedef fiyat ve %19 artış potansiyeline işaret ediyor. Şirketin öngörülebilir faaliyet gelirleri ve temettü ödeme kapasitesini beğenmemize rağmen, son 12 ayda endeksin %25 üzerinde hisse performansı ve faizlerde son yaşanan yükselişin olası uzun vadeli olumsuz etkileri nedeniyle Tut tavsiyesinde bulunuyoruz. Enerjisa hisseleri halihazırda 2021 beklentilerine göre 5.1x FD/FAVÖK ve 8x F/K çarpanlarından işlem görmektedir.

Enerjisa Enerji (ENJSA)

Öneri: Tut

Son Kapanış: 11,98

Hedef Fiyat: 14,28

Potansiyel Getiri: %19

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Gedik Yatırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google