Gedik Yatırım: Şubat’ta Borsa stratejisi

0 1

Ocak ayı içerisinde özellikle ayın ikinci yarısında salgın kaynaklı endişelerin ön plana çıktığı ve risk iştahı üzerinde baskı oluşturduğu görüldü. Avrupa ve ABD’de vaka ve kayıp sayılarında görülen rekor seviyeler ve tedbirlerdeki sıkı seyrin devam etmesi önemli risk unsurları olarak izleniyor. Ocak ayının son bölümünde Avrupa’da aşı tedariki konusunda yaşanan sıkıntılar ön plana çıkarken, bu konudaki haber akışları ve gelişmeler önemini koruyor.

Ocak ayının son bölümünde salgın ve mutasyon kaynaklı endişelere ek olarak tedarikte yaşanan aksamalar riskli varlıklarda satış baskının artış kaydetmesine neden oldu. ABD tarafında özellikle siyasi gelişmeler ocak ayında ön plana çıkan konu başlığı oldu. Georgia’da gerçekleşen Senato seçimlerini Demokratlar kazanırken, böylece Senato’daki çoğunluğu da elde ettiler. Hem Temsilciler Meclisi hem de Kongre’nin Demokratların elinde olması mavi dalga senaryolarını güçlendirirken, bu tablonun ilerleyen süreçteki ekonomik yansımaları piyasaların takibinde yer alacaktır. 20 Ocak tarihinde yemin töreniyle görevine başlayan ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi küresel risk iştahını bir miktar desteklerken, şubat ayı içerisinde teşvik paketine ilişkin oylama süreci önemli olacaktır.

Toparlayacak olursak merkez bankaları ve hükümetlerden gelebilecek ekonomiyi desteklemeye yönelik hamleler ile aşılama konusunda kaydedilen ilerlemeler küresel risk iştahını destekleyen faktörler olarak sıralanabilir. Ancak son haftalarda artış kaydeden salgın kaynaklı endişeler, tedarik sorunları, olası aşı savaşları ve tedbirlerdeki sıkı seyrin devam etmesi aşağı yönlü önemli risk unsurlarıdır. Sıkılaşan tedbirlerin ekonomik toparlanma üzerinde yaratacağı bozulma da ek baskı unsuru olacaktır.

Bahar aylarından itibaren daha güçlü bir risk iştahı beklemekle birlikte, şubat ayı dahil olmak üzere bu yılın ilk çeyreğinde dönem dönem düzeltme hareketlerinin güç kazandığı ve volatilitenin artış kaydettiği görülebilir. TCMB’nin sıkı duruşunu sürdürmesi ve enflasyonla mücadele konusunda verdiği güçlü mesajlar özellikle Türk Lirası’nı desteklemeye devam ediyor. Küresel çaptaki gelişmeler ile yurt içinde atılabilecek olası reform adımları ve Türkiye’nin dış ilişkilerindeki seyir fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır.

BIST 100 yükselen trendini kırdı

BIST 100 son 7 işgünün 6’sında düşüş göstererek geçtiğimiz mart ayından beri en uzun düşüş serisini gerçekleştirmiş oldu. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yaşanan %4,5 civarındaki kayıp da marttan sonra görülen en sert düşüşlerden biri oldu. Geçtiğimiz hafta sadece Perşembe günü tepki yükselişi gördüğümüz endekste, son 3 aylık dönemi kapsayan yükselen trend de sonlanmış oldu. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz hafta endeks için “Hafta içinde yeni zirveler görülmesine karşın haftanın son iki gününde tıpkı önceki hafta olduğu gibi satıcılı bir tablo oluştu. Görülen yeni zirvelerin teknik göstergeler tarafından desteklenmesi ile oluşan negatif uyumsuzluklar ve hacimlerin görece düşük kalması ise negatif işaretler oldu.

Gerek içeride gerekse yurtdışı piyasalarda son dönemde zirve seviyelerde yer alınmasına karşın yukarı yönlü hareketlerde zorlanılıyor olması dikkat çekiyor. Bu durum negatif haber akışlarına hassasiyeti artırabilir” görüşüne yer vermiştik. Hafta içinde aşı haberleriyle bu hassasiyetin oluştuğunu gördük. Endeksin geçtiğimiz hafta uzun süredir takip ettiğimiz yükselen trendini kırmasının ardından görünüm daha da zayıfladığını düşünüyoruz. Endekste kısa vadede hafta içinde görülen dip seviye ve 50 günlük ortalamanın bulunduğu 1.431 civarı güçlü destek konumunda olup bu desteklerin altındaki hareketler aşağı yönlü baskıyı artıracaktır. Yukarıda ise 1.525 izleyeceğimiz ilk güçlü direnç konumunda.

Gedik Yatırım Aylık Raporu’ndan  alıntıdır

Hisselerde denge bulundu mu? Borsa yükselir mi? | Atilla Yeşilada

Işık Ökte: ‘Borsa’da KY makineye karşı’

İş Yatırım: 4.Çeyrek 2020 Kar Tahminleri

Borsalardaki “balon” daha kaç yıl devam eder?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google