Global piyasalar: Yılın ilk satış dalgası başladı

0 9

IMF 2021 global büyüme öngörülerini hafifçe yukarı revize etti, aşıların pandemiyi sonlandıracağı beklentisinin altını çizdi, fakat global riskli varlık piyasalarında son bir haftadır süren tedirginlik bugün yerini satış dalgasına bıraktı.  Avrupa’da saat 17:30’da Stoxx600 %1.45 gerilerken, DJ30 ve S&P500 vadelileri de %1.1 değer yitiriyor. MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Hisse Endeksi %0.5 değer yitirirken, Dolar Endeksi 90.60’a kadar yükseldi. Nedense bu risk iştahından kaçış gününde altın prim yapamıyor, ama global gösterge tahvil ABD 10 yıllıklarda getiri %1.01’e kadar geriledi.  Borsa halihazırda %3 gerilerken, dolar/TL 7.40 sınırında.

Yatırımcıların morali niye bozuk?  Wall Street’te teknoloji şirketleri hariç  yıl sonu karları tatmin edici bulunmadı.  Reddit adlı bir sohbet platformunda işbirliği yapan onbinlerce küçük yatırımcının toplu halde bazı hisseleri alıp-satarak yoğun fiyat dalgalanmaları yaratmaları, hem piyasa dengelerini bozuyor, hem de spekülatif bir furyaya işaret ediyor.  Bu tür küçük yatırımcı saldırıları sonunda geçmişte pek çok kez finansal krizler patlak vermişti.

ABD’de mali destek paketinin akıbeti karanlık.  Senato’da Cumhuriyetçiler’in destek vermeyeceği düşünülüyor. Bazı Demokrat Senatörler de $1.9 trilyon borçlanmadan ürktü.

BloombergHT “Küresel piyasalarda özellikle AB ile Astrazeneca arasındaki aşı anlaşmazlığı moralleri bozdu. Avrupa Birliği (AB) ile AstraZeneca Plc’nin aşı teslimatındaki gecikmelere ilişkin görüşme olup olmayacağı konusunda anlaşamamalarının ardından Stoxx Europe 600 Endeksi geriledi. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) euronun daha fazla yükselmesini engelleyecek araçlara sahip olduğunu açıklamasının ardından değer kaybetti” haberini yaptı.

Aşıların yeni varyantlara karşı ne denli etkili olduğu aniden tartışma konusu oldu. Bazı varyantlar aşılara karşı kısmen dirençli olabilir.  Brezilya, Filipinler ve Meksika’da pandeminin önünün alınamaması da Çin dışında Gelişmekte Olan Ülkeler’in global büyümeye katkısının yetersiz kalabileceğinin ifadesi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ECB, Fed ve diğer büyük merkez bankalarının tahvil alım programlarının bu yıl da gelişmiş ekonomilerin kredi notlarını olası bir indirimden koruyacağını, ancak yoksul ülkelerin notlarının aynı kaderi paylaşamayacaklarını bildirdi.

Koronavirüs krizinin G7 ülkelerinin borç/GSYH oranlarında, kredi notunda bir indirimi tetiklemeden, 2021 sonunda 2019’a göre yüzde 23 artış yaratacağını öngören S&P Global, daha az gelişmiş ülkelerin kredi notlarında ise indirimlerin görüleceğini vurguladı.

Yatrımcılar şimdi Fed FOMC toplantısı sonrası yayınlanacak metni ve Powell’ın açıklamalarını bekliyor.  Ancak, Fed’in riskli varlıklarda yeni başlayan bu çalkantıya sözel olarak dahi müdahale etmesi beklenmiyor.  Fed ancak kredi ve tahvil piyasaları tıkanırsa devreye girer.

Global piyasalarda bir ayı pazarı değil, düzeltme başlıyor olabilir.  Bunun nedeni ise dünya ekonomisinin kış aylarında büyük ölçüde kapalı kalacağı beklentisi olabilir.  Bir çok fon yöneticisi 2021 başından itibaren ekonomilerde canlanma beklemişti, karlar istenen randımanı vermeyip, bireyseller da sürüler halinde bazı kağıtlara üşüşünce, geri çekilmiş olabilirler.

Bugün BİST %3 gerilemesine karşın, satış dalgasının içsel veya temel bir sebebi bulunmuyor.  Stratejist Mert Yılmaz piyasa dinamikleri açısından  bir riske işaret etti:  “Borsa ard arda beşinci işlem gününde düşüşünü sürdürüyor.

Borsa’ya yeni katılan yatırımcıların alışık olmadığı bir süreç. Onlar hep yükselen piyasaya alışmışlardi.

Uzun süredir bu ve buna benzer bir tablo için uyarmaya çalışıyordum. Umarım hasar minimum olur”.

Türkiye ve dünyada ani kayıplar amatör yatırımcıların panik satışlarıyla bir kaç gün daha sürebilir.  Ama yoğun parasal ve finansal desteğin yatırımcıların arkasında olduğu bir ortamda ayı pazarı beklemiyoruz.

Bize göre ancak, 2Ç’de de salgının önü alınmazsa ve Çin haricinde Gelişmekte Olan Ekonomiler daralmadan hızlı toparlanmaya geçemezse, bir çöküş riski oluşur.

Dün yazdığımızı bir kez daha tekrarlayalım:

“Mali krizler depremler gibi önceden kestirilemez. Ama nasıl öncü sarsıntılar daha büyük bir depremin yolda olduğuna dair bir sinyalse, biz de borsaların akibetini görmek için kredi ve tahvil pazarına bakıyoruz.  FT haberine göre, firmalar sene başından bu yana $400 milyar hisse ve tahvil ihraç ettiler. Geçen sene bu meblap $230 milyardı.  Ek olarak, en düşük kredi notlu tahvil endeksi yükseldi, yani tahvillere de para girişi var”.

FÖŞ

TL tahviller yeniden yabancıların ilgisini çekiyor

Piyasalarda riskler yeniden fiyatlanıyor

Küresel piyasalar Fed’in kararlarını bekliyor

Commerzbank: Dolar/TL 7,35-7,50 aralığında seyredecek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google