Gün Öncesi: Bitcoin, Powell ifadesi, Nvidia

0 5

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Yatırımcılar enerji ve finans hisselerini havada kaparken Salı günü teknoloji hisselerinden çıkış devam etti ve Fed Başkanı Jerome Powell, toparlanmanın hala ilk aşamalarda olduğunu söyledi.

Aşıların yeterli nüfusa ulaşarak tam bir açılmayı olası kılması halinde bastırılmış tüketiciler bu yılın ilerleyen zamanlarında büyük bir ekonomik büyümeye sebep olabilir. Powell Kongre’de Salı günü verdiği ifadede, Fed’in büyümeyi desteklemek için hazır beklediğini söyledi ve enflasyon riskini önemsizleştirdi.

Dow Jones Industrial Average artış yaşarken gün sonu rallisine rağmen NASDAQ Composite kırmızı bölgede kaldı.

Powell Çarşamba günü yine Kongre’ye gidiyor. Meclis ise artırılmış işsizlik ödenekleri ve aşı için finansmanların da içinde olduğu 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamaya hazırlanıyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Bitcoin’in ısırdığı şirketler

Bitcoin bu ay 55.000 doları geçtikten sonra bir miktar düşüş yaşadı ve bazı şirketlere zarar verdi. Salı günü Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) %10 düşüş yaşadı.

Square Inc (NYSE:SQ), zaten aldığı 50 milyon dolar üstüne 170 milyon dolar daha Bitcoin aldığını açıkladı. Bitcoin şimdi varlıklarının %5’ini oluşturuyor. Square, Salı seansında %4 düştükten sonra %5 düşüş yaşadı. Bitcoin şimdi 48.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

2. Fed’den yeni sözler

Fed Başkanı Jerome Powell Kongre ifadesinde ikinci güne başlayacak. Salı günü milletvekillerine, ekonomik toparlanmanın hala çok yolu olduğunu söyledi ve enflasyon riskini önemsiz bir durum olarak gösterdi.

Bu hafta Kongre’de ifade sunarken Meclis de Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini oylamaya hazırlanıyor. Senatörlerin, boyutu da dahil olmak üzere planın bazı yönlerine itiraz etmesi bekleniyor. Demokratlar, gelecek ayın başına kadar Başkan Biden’e bir tasarı göndermeyi amaçlıyor.

3. Çip kazançları

Çip üreticisi NVIDIA Corporation (NASDAQ:NVDA) Çarşamba günü kazancını raporlayacak ve analistler, 4,8 milyar dolar gelir üzerine 2,80 dolar hisse başına kazanç (EPS) bekliyor.

Otomobil üreticisinden oyun geliştiricisine kadar herkesi etkileyen bir çip kıtlığı var. Nvidia bu yılın başlarında, kripto para madenciliğinde kullanıldığı için GPU kıtlığı beklediğini söyledi. Buna karşılık oyunlar için kıtlığı hafifletecek bir adım olarak kripto madenciliğine özgü bir GPU çıkardı. Analistler bu çabaya dair sözleri dinliyor olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google