Gün Öncesi: Fed tutanakları, perakende satışlar, Bitcoin’deki artış

0 7

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Hisse senetleri rekor kırmaya devam etti ve bitcoin, kriptoparanın ana akımda hızla kabul görmesiyle psikolojik eşik olan 50.000 doların üzerinde seyretti.

ABD’deki üç günlük tatilin ardından Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 tüm zamanların gün içi yeni yükseğine dokundu.

Günün öne çıkanları arasında enerji hisseleri var. Güney’deki fırtına ve dondurucu soğuklar, milyonlarca hanenin elektriğini kesti. Salı günü banka hisseleri de ekonomik toparlanma iyimserliği üzerine yükseldi.

Daha çok Amerikalı ilk dozunu alıp yeni vaka ve ölüm sayıları azalırken teslimat için daha çok aşı teslimatı planlanıyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. FOMC tutanakları

Geçen ay Fed, ekonomiyi destekleme çabaları sürerken genişlemeci para politikasını yürürlükte tutmaya devam etti. Çarşamba günü Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) Ocak toplantısı tutanakları ile tartışmalara daha yakından bakacağız.

İş faaliyetleri Covid-19’daki artış nedeniyle geçen yıl yine yavaşladı ancak şimdi aşılar, daha güzel günler vadediyor. Başkan Joe Biden’in hala Kongre’de tartışılan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi, ekonominin toparlanması için bir destek daha sunabilir. Yine de Fed, büyümeyi desteklemek için yapabileceği her şeyi yapma sözü vermişti.

2. Ocak perakende satış rakamları

Amerikan tüketicisinin sağlığını ölçen diğer bir barometre, TSİ 16.50’de paylaşılacak olan Ocak ayı perakende satış verileri.

Investing.com tarafından izlenen analistler, Aralık ayındaki %0,7 düşüşe kıyasla %1,1 olmasını bekliyor.

3. Bitcoin 50.000 doları geçti

Gittikçe popülerleşen kriptopara 50.000 doları geçti ve sonra yeniden 48.000 dolara döndü ancak bu, insanların gün boyunca ondan bahsetmesine engel olmadı. Bitcoin geçen yıl %300’den fazla artış yaşadı ve bu yıl yüksek profilli şirketlerin de gelmesi ile %70 civarı kazanmış halde.

Geçen hafta Tesla Inc (NASDAQ:TSLA), 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını söyledikten sonra kriptopara yükseldi. Salı günü ticari bir istihbarat şirketi MicroStrategy Incorporated (NASDAQ:MSTR), daha çok bitcoin yatırımı yapmak için 600 milyon dolar dönüştürülebilir senet satacağını söyledi. Aralık ayında benzer bir anlaşma yapmıştı.

Yatırımcılar şüphesiz bitcoinin ne kadar yükselebileceğini merak ediyor. Bazı uzmanlar, bu noktadan ikiye katlanabileceğine inanıyor. Özellikle de şirketler Tesla gibilerin yolundan gider ve bir enflasyon koruyucusu olarak kripto paralara yatırım yaparsa.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google