Gün öncesi: gümüş ticareti, Pfizer kârı, Büyük Teknoloji günü

0 8

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Teknoloji şirketlerinin kazançları ile dolu büyük bir haftanın öncesinde ve geçen haftaki çılgınlığın yarattığı volatilite azalırken Pazartesi günü hisse senetleri yükseldi.

Açığa satış sıkışmasının gülü GameStop Corp (NYSE:GME), bireysel yatırımcıların, video oyunu perakendecisine karşı bahis koyan profesyonel yatırımcılara karşı savaşması ile geçen çılgın bir haftanın ardından değer kaybetti. Benzer dinamik Express Inc (NYSE:EXPR), Bed Bath & Beyond Inc (NASDAQ:BBBY) ve diğerlerine de yayıldı.

Dördüncü çeyrek dönem aşı dağıtımı ve vaka ve ölüm sayılarının moralleri düzeltmesiyle şimdiye kadar güçlüydü.

Genel olarak S&P 500 şirketlerinin en az %37’si sonuçlarını raporladı ve %82’si tahminlerin üzerinde EPS (hisse başına kazanç) paylaştı. Bu, beş yıllık ortalama olan %74’ün üzerinde.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Ah tüm o ışıltılar…

Pazartesi günü gümüş ışıldıyordu ancak yatırımcılar, bu ivmeyi sürdürebilecek mi? Spot gümüş %7,6 artışla yaklaşık 30 dolar oldu ve iShares Silver Trust (NYSE:SLV), Cuma günü 1 milyar dolar üzerinde akış elde ettikten sonra %7 kazandı.

Ancak analistler bu rallinin pek uzun sürmeyebileceğini söyledi. Pazartesi günkü ivme, yatırımcıların GameStop kısa sıkışma efsanesine mola vermesini sağlıyor. Geçen haftaki çılgınlığın ardından GameStop %25 düştü ancak yatırımcıların ilgisi, uzun bir süre daha borsalardan ayrılmayacak.

2. Covid-19 aşı üreticilerinin kazançları

BioNTech SE (NASDAQ:BNTX) ile aşı geliştiren Pfizer Inc (NYSE:PFE), acil durum aşı onayı ile ABD’de ilkti. Salı günü yayınlayacağı raporlar için analistler, 12,2 milyar dolar gelir üzerine 52 sent EPS bekliyor.

Analistler, aşı üretimi ve dağıtımı ile ilgili haber almak için de ilaç devinin kazanç raporunu dinliyor olacak. Bu iki dozluk aşı, Moderna Inc (NASDAQ:MRNA) aşısı ve Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve Novavax Inc’in (NASDAQ:NVAX) sürülecek adayları ile birlikte ekonominin normalleşmesinin anahtarı olarak görülüyor.

3. Büyük Teknoloji yine göz kamaştırıyor

Salı günü Büyük Teknoloji firmaları için de önemli bir gün; Google ana şirketi Alphabet Inc Class A (NASDAQ:GOOGL) ve e-ticaret devi Amazon.com Inc (NASDAQ:AMZN) raporları sunulacak.

Alphabet için 52,9 milyar dolar gelir üzerine 15,68 dolar EPS beklenirken Amazon için 119,7 milyar dolar gelire karşılık 7,16 dolar EPS öngörülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google