Gün öncesi: Havayolu kâr raporları, McDonalds, GameStop açığa satışları

0 8

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – belirli perakende hisselerdeki açığa satışta yaşanan sıkışma arasında zayıf kazanç raporları üzerine genel piyasa Çarşamba günü geriledi.

Dow Jones Industrial Average yaklaşık 700 puan düşerken S&P 500 %2,8’den fazla kaybetti.

Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) faizleri %5 ila %0,25 arasında bırakarak aylık tahvil alım temposunu korudu ve toparlanmanın, aşılarla ilgili ilerlemeler dahil “büyük oranda” koronavirüsün gidişatına bağlı olacağını söyledi.

Kazanç raporları için önemli bir hafta: Çarşamba günü Apple Inc (NASDAQ:AAPL) ve Facebook Inc (NASDAQ:FB) vardı. Boeing Co (NYSE:BA) çeyrek dönem için beklenenden daha büyük zarar raporladıktan sonra %4 kaybetti ve Starbucks Corporation (NASDAQ:SBUX) aynı mağaza satışlarında düşüş bildirdikten sonra %6 geriledi.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemele üç gelişme:

1.  Havayolu kazançları

Perşembe günü American Airlines Group (NASDAQ:AAL) ve Southwest Airlines Company (NYSE:LUV) raporlama yapacak. Yılın son çeyreğinde seyahatlerde artış yaşandı ancak havayolu ve diğer seyahat şirketlerinin, salgından kaynaklı kapanışların yol açtığı kayıpları telafi etmesi birkaç çeyrek alacak.

American Airlines’ın 3,89 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 4,11 dolar zarar paylaşması bekleniyor. Southwest için beklenti, 2,12 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 1,67 dolar kayıp yönünde.

2. Fast food devlerinin kârları

Salgın fast-food paket servis için iyi geçti ve McDonald’s Corporation (NYSE:MCD) için de iyi haberler olmalı. Hamburger ve patates kızartması devinin, 5,36 milyar dolar gelir ile hisse başına 1,78 dolar kâr paylaşması bekleniyor.

3. Açığa satış sıkışması

Haftanın öyküsü ve vermeye devam edilen sözler. Profesyoneller ile perakende yatırımcılar arasındaki büyük bir savaş, Investing.com’un en popüler beş hissesi olan GameStop Corp (NYSE:GME), AMC Entertainment Holdings Inc (NYSE:AMC), BlackBerry Ltd (NYSE:BB) Express Inc (NYSE:EXPR) ve Koss Corporation (NASDAQ:KOSS) hisselerinde yaşanmaya devam ediyor.

Beşi de son günlerde gözleri yuvalarından çıkartan artışlar yaşadı ve hisselerindeki büyük ticaret hacmi, TD Ameritrade ve Schwab gibi online platformlarda kesintilere neden oldu. Bazı aracılar hisselere ticari kısıtlamalar koydu ve volatilite yüzünden borsalar, birkaç kez alım-satım yapmak için durdu.

Bu çılgınlık, perakende ETF’si (borsa yatırım fonu) SPDR® S&P Retail’i (NYSE:XRT) 52 haftanın yükseğine götürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google