Gün Öncesi: İşsizlik başvuruları, konut başlangıçları, petrol stokları

0 6

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Çarşamba günü bitcoin 52.200 doları geçerken merkez bankacıları, ekonomik toparlanmanın zaman alacağını doğrulayarak büyük teşvik aksiyonları yanında faizlerin sıfıra yakın kalacağına şüphe bırakmadı.

Fed’in Ocak ayı tutanakları, ekonominin hala istihdam ve enflasyon hedeflerinden uzak olduğunu söyledi.

Ocak ayı perakende satışları Aralık ayına göre %5,3 yükselerek %1,1 artış beklentilerini aştı. Perşembe günü yayınlanacak olan iş verileri, insanların işe dönüşü – veya dönmeyişi – konusunda bir şeyler gösterebilir.

Bununla birlikte aşı dağıtımı ve Washington’dan gelecek ek teşvik ile ekonominin yeniden açılması fiyatlanan ticaret, henüz erken safhalarda olabilir.

Enerji hisselerinin teknoloji öncülüğündeki düşüşü telafi etmesiyle Dow Jones Industrial Average yeni bir rekor kırdı. ABD enerji sektörü, petrol ve doğalgaz operasyonlarını durduran Güney’deki soğuk hava dalgasının desteğini görüyor.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Haftalık işsizlik okumaları

İlk işsizlik başvurularının 765.000 civarı olması bekleniyor ki bu da bir önceki hafta raporlanan 793.000’den azalış demek ancak eğilim hâlâ yüksek ve işletmelerin hâlâ salgının etkileri ile boğuştuğuna işaret ediyor.

Devam eden başvurular için beklentiler, 4,5 milyon olan önceki haftadan sadece hafif bir düşüşle 4,1 milyon olduğu yönünde. Her iki rakam da TSİ 16.30’da yayımlanacak.

2. Konut başlangıçları

Diğer bir toparlanma işareti ise konut alımı – aileler şehirleri terk edip banliyölere yerleşmesi ile geçen yılın sıcak bir konusuydu.

Ocak ayı konut başlangıçlarının 1,66 milyon ile bir önceki ayın okuması 1,67 milyondan düşmüş olması bekleniyor. Ancak geçen yıl Mayıs ve Haziran aylarında 1 milyonun altına düştükten sonra son birçok aydır açık bir artış eğilimi var. Veriler TSİ 16.30’da paylaşılacak.

3. Petrol stokları

WTI petrolün, ABD’nin Güney’indeki soğuk hava dalgasının üretimi kesintiye uğratmasının ardından bu hafta 60 dolar üzerinde seyretmesiyle beraber önceki haftanın stok verilerini alacağız.

Ham petrol stoklarının 2,4 milyona düşmüş olması bekleniyor. Stoklardaki bir düşüş, talep anlamında pozitif bir işaret olarak görülebilir. Tatilden dolayı bir günlük gecikme ile verilerin, TSİ 19.00’da paylaşılması bekleniyor. Çarşamba günü endüstrinin yayınladığı kendi tahminine göre ham petrol stokları geçen hafta 5,8 milyon varil düşüş yaşadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google