Gün Öncesi: Manşet hisseler, pandemi teşvik paketi, bitcoin

0 7

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Borsalar Perşembe günü biraz hareketlendi ancak gözler, Kongre’de bireysel yatırım, GameStop ve küçük uygulama Robinhood üzerine yapılacak sanal duruşmada olacak.

Duruşmanın konusu tanıdık: Wall Street küçük insanları dolandırıyor mu?  Ancak bu tanıklığın, bu yılın başında gördüğümüz gibi dönem dönem çılgınlık yaratan piyasa yapısı sorunlarını çözmesi mümkün değil.

Walmart Inc (NYSE:WMT) hüsran yaratan sonuçları ile endeksleri düşürdü. Perakendeci, 425.000 işçinin ücretini saat başına ortalama 15 doların üzerine çıkardığını söyledi.

Perşembe günü ayrıca Beyaz Saray yarı iletken, elektrikli araç pilleri ve nadir toprak metallerini etkileyen önemli tedarik zincirlerini değerlendirme sözü verdi. Ve petrol zengini Texas, donmakta olan vatandaşlarına elektriği tekrar getirmek için çılgın bir çaba sarf ederken enerji piyasaları üzerindeki ilgi sürüyor.

Cuma günü takvimde hükümet verisi veya kazanç anlamında pek bir şey yok.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç şey:

1. Manşet hisseler ve bireysel yatırımcı

GameStop Corp (NYSE:GME) Perşembe günü %9 düşüş yaşadı. Politikacılar hedge fon yatırımcıları ve Robinhood CEO’su ile bu yılın başlarında perakende ticarette çılgınlığa neden olan kısa sıkıştırma hakkında tartışıyor. GameStop dönemin simgesi olurken manşet stok (meme stocks) olarak bilinen AMC Entertainment Holdings Inc (NYSE:AMC) ve BlackBerry Ltd (NYSE:BB) gibi diğer pek çoğu da bu çılgınlığa yakalandı.

Meclis’teki tanıklığın ne olacağı belli değil. Duruşma bir piyasa oyuncusunun alış ve satış emirlerini yerine getirmesi için bir komisyoncuya ödeme yaptığı klasik bir Wall Street iş modeline odaklandı. Her zaman tartışmalı bir konu olmuş olan açığa satış ve piyasalardaki rolü de duruşmanın konularından biriydi.

2. Teşvik paketi yakın zamanda oylanabilir

Meclis Başkanı Nancy Pelosi Perşembe günü muhabirlere yaptığı açıklamada, 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketinin önümüzdeki hafta oylamaya sunulabileceğini söyledi. Kongre ay sonuna kadar Başkan Joe Biden’e bir şeyler sunmak istiyor.

Bir yıllık kapatılmalar, aksaklıklar ve iş kayıplarının ardından ekonomik teşvik, büyümeyi sağlamak için hayati olarak görülüyor. Perşembe günü yayınlanan ve beklenmedik yüksek bir sayı gösteren ilk işsizlik başvuruları, milletvekillerini aksiyon almak için cesaretlendirebilir.

3. Kripto rallisinin geleceği

Bitcoin 52.000 dolar altına düşse de kripto paralardaki göz alıcı koşunun ardından ilgi çekmeye devam ediyor. 2020’de %300 kazandı ve o zamandan beri yaklaşık %80 yükseldi: 1,5 milyar dolar bitcoin satın alan Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) ile önceki yatırımlarının üstüne 900 milyon dolar daha almayı düşünen MicroStrategy Incorporated’in (NASDAQ:MSTR) iddialı yatırımlarının teşvik ettiği bir ralli oldu.

İnsanlar 2017’deki bitcoin balonunu hatırlayabilir. Takip eden yılda %80 düşüşle sonuçlanmıştı. Ancak çoğu kişi şu an işlerin farklı olduğuna ve daha çok şirketin, enflasyon karşısında bir koruma olarak bitcoine yatırım yapacağına inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google