Gün Öncesi: Robinhood öfkesi, harcama verileri, Eli Lilly

0 7

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Borsalar Perşembe günü tekrar yükseldi. Profesyonel açığa satışçıları çıkışa zorlayan bir grup perakende yatırımcı üzerine tartışmalar devam ederken Dow üç basamaklı artışlar yaşadı.

Az da olsa pozitif ekonomi haberlerinde; ABD’nin dördüncü çeyrek GSYH’si yıllık %4 büyüdü.

Geçen yıl üretim 2019’a göre %3,5 düşmüş olsa da ekonomistler, salgının en kötü kısmının bu yılın ilk yarısı ile birlikte bitebileceğine inanıyor.

Açığa satış baskısının hedefleri olan GameStop, AMC Entertainment, BlackBerry ve diğer hisseler, son birkaç gündür yaşanan olağanüstü koşuya ara vererek Perşembe günü geriledi. Robinhood ve Interactive Brokers gibi firmalar, müşterileri kızdıracak şekilde ticari kısıtlamalar koyarak marjları yükseltti.

Redditçiler Cuma günü de karşı koyabilecek mi? İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Robinhood incelemeleri kızışıyor

GameStop Corp (NYSE:GME), AMC Entertainment Holdings Inc (NYSE:AMC) ve diğer hisselerde yaşanan açığa satış sıkışmasında ticareti kısıtlayan tek broker Robinhood Markets değildi ancak çok fazla tepki alıyor.

Milletvekilleri, perakende yatırımcıları veya WallStreetBets Reddit forumundaki 2,8 milyon “küçük insanı” adil olmayan bir biçimde dışladığını söyleyerek Robinhood’un ticaret kısıtlamaları için çağrıda bulunurken profesyonel yatırımcıların normal şekilde ticaret yapmasına izin verildi. Nadir görülen bir ortaklaşmaydı.

Diğer yandan Robinhood, Wall Street’i demokratikleştirme görevinde başarısız olduğunu iddia eden müşteriler tarafından kısıtlamalar nedeniyle birçok davayla yüz yüze. Bu, Robinhood’un yeni iş alma kabiliyetine zarar vermiyor. Yaklaşık 4 milyon kullanıcı ile Apple (NASDAQ:AAPL) iOS’taki ilk 10 uygulamadan biri.

2. Gelir ve harcama verileri

Başkan Joe Biden, gelir sınırları ile karşılaşan kişilere 1.400 dolarlık çekler de dahil olmak üzere 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Kongre’de kabul edilmesini istiyor. Beyaz Saray, paket konusunda milletvekilleri üzerinde baskısını sürdürüyor.

Cuma günü kişisel gelir ve kişisel harcama üzerine hükümet verileri açıklanacak ve hanelerin ekonominin canlanmasına ihtiyacı olduğu fikrini kabul etmeye yardımcı olabilir. Kişisel gelirin Aralık ayına göre %0,1 artması beklenirken kişisel harcamanın aynı dönem için %0,4 düşmüş olduğu tahmin ediliyor. Veriler TSİ 15.30’da paylaşılacak.

3. Eli Lilly kazançları

Bu haftanın başlarında Eli Lilly ve Company (NYSE:LLY), Covid-19’u tedavi etmek için geliştirilen ilaç karışımının, yüksek riskli hastalarda olağanüstü bir etkinlik gösterdiğini söyleyerek sağlık uzmanlarının enfeksiyonları tedavi etme yetisine olan iyimserliği artırdı.

Lilly için beklentiler 7,3 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 2,37 dolar kazanç yönünde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google