HSBC Portföy: Naci Ağbal’dan bu yana SWAP’tan $8.2 milyar kaçtı

0 5

ABD’de ekonomik aktivite verileri güçlü seyrederken ve birinci çeyrek şirket karları genel olarak beklentilerin üzerinde açıklanmaya devam ederken hisse senetleri piyasasında yükseliş sürüyor. S&P 500 endeksi günü %0.68 yükselerek tamamlarken ABD 10-yıllık tahvil faizi günü 2 baz puan artışla %1.63 seviyesinde bitirdi.

Türkiye’de piyasa oyuncuları dün Merkez Bankası Enflasyon Raporu ve bu raporun tanıtım toplantısında Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklamalara odaklandı. Banka faiz patikası konusunda önemli bir işaret vermese de enflasyonun Nisan ayında zirve yapmasını öngörüyor. Bu durum faiz indirimlerinin Haziran ayında başlayabileceğine işaret ediyor.

Türkiye’de bugün Mart dış ticaret ve turist sayısına dair veriler açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Mayıs-Temmuz İç Borçlanma Stratejisini açıklaması bekleniyor.

Yurtdışında Euro Bölgesi Nisan TÜFE enflasyonu ve 1. Çeyrek büyüme verisi dışında ABD’de Mart ayı kişisel gelir ve harcamalar verisi açıklanacak. ABD verisiyle beraber açıklanacak çekirdek PCE enflasyonu Fed’İn favori enflasyon göstergesi olması açısından günün en önemli verisi konumunda.

ABD’de ekonomik aktivite verileri güçlü seyrederken ve birinci çeyrek şirket karları genel olarak beklentilerin üzerinde açıklanmaya devam ederken hisse senetleri piyasasında yükseliş sürüyor. S&P 500 endeksi günü %0.68 yükselerek tamamlarken ABD 10-yıllık tahvil faizi günü 2 baz puan artışla %1.63 seviyesinde bitirdi. ABD için %6.7 olarak açıklanması beklenen 1. Çeyrek büyümesi piyasa beklentisinin hafif altında %6.4 olarak açıklansa da ekonomik aktivitede seyrin güçlü olduğunu gösteriyor.

ABD ve Almanya 10-yıllık tahvil reel faiz farkının son günlerde Euro lehine azalması Euro/dolar paritesini 1.21 seviyesinin üzerine çıkmasına neden olurken parite dün günü 1.2120 civarında yatay denilebilecek seviyelerde bitirdi. Parite bu sabah da yatay seyrediyor. Dolar cinsi ons altın fiyatı beklediğimiz gibi düşmeye devam ederken bu sabah 9:00 itibariyle 1770 dolar civarına gerilemiş durumda. ABD 10-yıllık tahvil faizi bu sabah %1.65’e yükselirken ons altın fiyatı üzerindeki aşağı yönde baskının devam etme ihtimalini yüksek görüyoruz.

Türkiye’de piyasa oyuncuları dün Merkez Bankası Enflasyon Raporu ve bu raporun tanıtım toplantısında Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklamalara odaklandı. Banka, 2021 sonu enflasyon tahmininin orta noktasını %9.4’ten %12.2’ye, 2022 sonu tahminini ise %7’den %7.5’e revize etti. Enflasyonun 2023 sonunda %5’e gerileyeceği öngörüsü ise korundu. Banka yılsonu gıda enflasyonu tahminini %11.5’ten %13.5’e revize ederken bunun yılsonu TÜFE enflasyonu tahmini üzerinde +0.4 puan etkisi olduğunu açıkladı.

TL ithalat fiyatı, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar, çıktı açığı güncellemesi ve enflasyon ana eğilim artışının ise yılsonu tahminine sırasıyla +1.8, +0.1, +0.4 ve +0.1 puan etkide bulunduğu ifade edildi. 2021 yılsonu enflasyon tahmininde yapılan revizyon Merkez Bankası tahminini piyasa beklentisine bir miktar yaklaşırsa da arada halen önemli bir fark bulunuyor. HSBC Portföy olarak yılsonu enflasyon tahminimiz %14 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası Başkanının yaptığı sunumda, “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir” ifadeleri yinelendi. Banka faiz patikası konusunda önemli bir işaret vermese de enflasyonun Nisan ayında zirve yapmasını öngörüyor. Bu durum faiz indirimlerinin Haziran ayında başlayabileceğine işaret ediyor.

Dolar/TL, enflasyon tahmininde yapılan yukarı yönde revizyonun TCMB’nin enflasyon tahminini piyasa beklentisine yaklaştırması sonrasında 8.14 civarına kadar gerilerken bu seviyelerde kalıcı olamadı. Kur günü önceki gün kapanışına göre %0.2 yükselerek 8.22 civarında bitirirken 10-yıllık tahvil faizi 4 baz puan düşerek %18.55’e geriledi. BİST 100 endeksi ise %1.1 artışla1402 puana yükseldi. Türkiye’nin 5-yıllık CDS’inin dün 8 baz puan düşerek 418 baz puana gerilediğini belirtelim.

Merkez Bankası ve BDDK verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamalar yurtdışı yatırımcıların swap piyasasından geçen hafta 0.7 milyar dolar civarında çıkış yaptığını gösteriyor. Naci Ağbal’ın Merkez Bankası olduğu dönemde bu piyasaya 13.5 milyar dolar giriş olurken geçtiğimiz beş haftada toplam 8.2 milyar dolar çıkış görüldü. Diğer yandan, TCMB verilerine göre geçen hafta hisse senedi ve TL cinsi devlet tahvili piyasasına sırasıyla 105 ve 71 milyon dolarlık yurtdışı yatırımcı girişi görüldü. Tahvil piyasasına giriş miktarının repo işlemleri kaynaklı geçici tahvil sahipliğinden arındırılmış olduğunu belirtelim.

Yurtdışı yatırımcı geçen hafta TL swap piyasasından çıkarak carry-trade pozisyonunu azaltırken bu çıkış yurtiçi yerleşiklerin döviz pozisyonlarını azaltmasıyla karşılanmış görünüyor. Bireyler ve şirketlerin döviz mevduatı sırasıyla geçen hafta 53 ve 745 milyon dolar düştü. Bireylerin ve şirketlerin döviz mevduatı geçtiğimiz beş haftada sırasıyla 4.9 ve 1.1 milyar dolar, toplamda iase 6 milyar dolar geriledi.

Dolar/TL bu sabah 9:10 itibariyle 8.24 civarında işlem görüyor. Cari açık kaynaklı döviz ihtiyacı gibi faktörlerin önümüzdeki aylarda TL’nin değer kaybının devam etmesine neden olabileceğine dair değerlendirmemizi koruyoruz. (HSBC Portföy Yönetimi)

Türkiye’de bugün Mart dış ticaret ve turist sayısına dair veriler açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Mayıs-Temmuz İç Borçlanma Stratejisini açıklaması bekleniyor. Yurtdışında Euro Bölgesi Nisan TÜFE enflasyonu ve 1. Çeyrek büyüme verisi dışında ABD’de Mart ayı kişisel gelir ve harcamalar verisi açıklanacak. ABD verisiyle beraber açıklanacak çekirdek PCE enflasyonu Fed’in favori enflasyon göstergesi olması açısından günün en önemli verisi konumunda.

Ekonomist İbrahim  Aksoy

Yabancılar 148 Milyon Dolar Menkul Kıymet Sattı…

Wells Fargo: ABD tahvil getirileri yükselişe hazırlanıyor

Reuters anketi: Altın fiyatı öngörüleri aşağı çekiliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google