İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

0 8

İhtiyaç Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İhtiyaç kredisinin birçok çeşidi ve türü vardır. Her türü farklı olan ihtiyaç kredisi, tüketicilerin ipotek veya ipoteksiz kullandığı paradır. İhtiyaç kredisini kullanmak diğer kredilere göre daha kolaydır. Bazı bankalarda, banka şubesine gitmeden kredi kullanılabilir. Bu krediyi kullanmak isteyen insanların kafasında birçok soru vardır.

Ben Kredi Alabilir Miyim?

İhtiyaç kredisini çekebilmek için belli başlı şartlar vardır. Bu şartların bazıları şunlardır:

  • Çalıştığınız işyerinden sigorta primi alıyorsanız (yani sigortalı çalışıyorsanız)
  • Kredi notunuz (mali sicil ve maddi durum gösteren tablo) temiz ve yüksek ise
  • Başvurduğunuz bankanın sizden istediği şartları taşıyorsanız ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinde bankalar size hayat sigortası yapmanızı önerir. Hayat sigortası yaptırmanız sizin için önemli olacaktır çünkü başınıza bir şey gelse bile krediniz güvence altında olacaktır.

İhtiyaç kredisinde bankalar genellikle SGK güvenceli çalışan olmanızı talep eder. Kaç aylık çalışan olmanız ise bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Bazı bankalar minimum 4 aylık çalışan isterken bazı bankalar 6 aylık çalışan olmanızı isteyebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, banka ve finansal kuruluşların kredi verirken referans aldıkları, kullanıcının bankalar ile olan geçmişlerinin bir göstergesidir. Puanlama sistemi 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Kişi borçlarını düzenli olarak ödemişse var olan puanlama sistemindeki notu 1000 den yüksektir. Krediyi kullanabilmek için kredi notu çok önemlidir.

  • 1 – 699 arasında olan bir kişiye kredi çıkma ihtimali çok düşüktür.
  • 700 – 1099 arasındaysa orta derecede çıkma ihtimali vardır fakat yine düşüktür.
  • 1100 – 1499 gelire bağlı bir çıkma düzeyi vardır.
  • 1500 – 1699 arasında bir kredi notu varsa kredi çıkma ihtimali yüksektir.
  • 1700 – 1900 kredi çıkma ihtimali çok yüksektir.

Kredi notu düşük olup kredi çekmek isteyen kişiler birçok yönteme başvurabilirler. Teminat göstermek ve kefil göstermek bu yöntemlerin arasındadır. İsterseniz gelirinize göre daha düşük tutarlı bir kredi alabilirsiniz.

 

İhtiyaç Kredisinde En Fazla Kaç Ay Taksit İmkânı Vardır?

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankalar için kredi taksit tutarı belirlemiştir. İhtiyaç kredisinde en fazla 48 ay vade olacak şekilde taksit yapabilirsiniz. 48 aydan daha fazla taksit yapamazsınız. Faiz oranı ve kredi dosya masrafı vade miktarı düştükçe düşer. Ne kadar az vadeli kredi çekerseniz ödeyeceğiniz faiz bir o kadar düşük olacaktır.

İhtiyaç kredisinde erken ödeme cezası yoktur. Borcunuzu erken kapatırsanız eğer size maliyet ve faiz indirimi uygulanır.

İhtiyaç Kredisi Başvurumun Kabul Edilmemesinin Nedeni Nedir?

Kredi notunuz düşükse veya daha önce kredi çekmediyseniz kredi talebinizin reddedilme ihtimali yüksektir. Ayrıca resmi olarak bir geliriniz yoksa da talebiniz reddedilir. Ancak kredi notunuz yüksekse, resmi olarak bir geliriniz varsa ve bunlara rağmen çıkmıyorsa bunun sebebi gelirinizin kredinin geri ödemesine uygun bulunmamasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google