İktisat Bankası: Faiz artırımı beklemiyoruz, dolar zayıflamaya aday

0 10

Dün küresel mali piyasalar, ABD’de devir teslim töreni öncesinde, sakin, hatta iyimser bir seyir izledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen’in teşviklerle ilgili şimdi “büyük oynamalıyız” ekonomi resesyona girmemeli, işin borç kısmını dert etmeyin demesi ile kıymetli metaller dün günü oldukça iyimser bir tablo ile tamamladı.

Diğer tarafta ise, kripto paralara yönelik geçen sene yükseliş yönünde yapmış olduğumuz uyarılara paralel yaşanan patlama ardından, özellikle Bitcon’de 40bin dolar seviyesinin üzerinde “maçın uzatma dakikalarının” oynandığını yazarak uzak durulması gerektiğini paylaşmıştık.

Yellen’in sunumundan her ne kadar kıymetli metaller destek bulsa da, aşırı alım bölgesinde işlem gören Bitcoin ise aradığı mazereti bulmuş oldu. Yellen, kripto para birimleri ile ilgili “çoğunlukla illegal işlemlerde kullanılıyor” yorumu, satışların derinleşmesine neden oldu. Biden yönetiminin kripto paralara karşı daha sert bir politika izlemesini bekliyoruz!

Yellen’e bir hatırlatma yapmakta fayda görüyorum. Her sene 2 trilyon kadar kara para aklandığı resmi makamlarca teyit ediliyor. Tüm kripto paraların piyasa büyüklüğü son 1 ayda 1 trilyon dolara yeni ulaştı!

Türk mali piyasaları ise dün günü sakin hatta küresel piyasalara paralel hafif iyimser tamamladı. Hazine’nin 5 ve 10 yıllık eurobond ihraçlarına 15 milyar dolar teklif geldiği belirtilirken, yeni ihraçların da primli işlem görmesi bizleri mutlu etti.

USDTRY kuru, ABD tahvil faizleri, DXY’de yükseliş darken geçen haftadan sarkan ve bu hafta başına taşınan olumsuz hava ile 7,54 seviyesine yükselmiş, okurlarımıza, bu hareketten tatmin olmadığımızı belirterek aşağı yönlü seyrin bozulmadığına olan inancımızı teknik olarak da göstermiştik.

Nitekim, hafta ortasında, USDTRY kuru, yeniden 7,40 seviyelerinde denge bularak, bugün sonuçlanacak olağan TCMB PPK toplantısını beklemeye geçti. PPK’dan faiz artırımı beklemesek de, politika metninde, enflasyonla mücadele kararlılığına sıkı bir şekilde sarılmasını bekliyoruz.

Trump’ın katılmadığı devir teslim töreninde, yemin eden Joe Biden, resmen ABD’nin 46. Başkanı oldu. Kamala Harris ise ABD’nin ilk Afro-Asya-Amerikan kadın başkan yardımcısı oldu. Konuşmasında dikkat çeken unsur “onarmamız gereken çok şey var” ile “birlik ve restorasyon mesajı” oldu. Biden’ın ilk 100 günlük icraat döneminde, Trump ‘kırıp döktüğü’ pek çok şeyi yeniden toparlamaya ayıracığını düşünüyoruz.

Özetle, ABD’de devir teslim sorunsuz gerçekleşti. Siyasi riskler de endişe edilen düzeyde olmadı. Güvercin Yellen ablamız da Hazine Bakanı olarak koltuğa oturması ile bol bol likidite, yok denecek kadar düşük faizlerin eşliğinde, kısa süreli ve sağlıklı olarak gördüğümüz kar satışlarının ardından yeniden risk iştahının kaldığı yerden devam etmesini bekliyoruz.

Doların, yapısal anlamda zayıflamaya aday olduğunu, son günlerde bültenlerimizde sıklıkla yer veriyoruz. Bu nedenle, dolar lehine pozisyon almak bir müddet daha istemeyeceğiz. Ağırlıklı olarak gümüş, kademeli olarak altında uzun pozisyondayız. USDTRY’de ilk hedef 7,24 olmak kaydı ile (zarar kes 7,55) TL lehine uzun pozisyondayız. EURGBP’de Sterlin lehine 0,8850’den pozisyon açtık.

Dünyada risk iştahı canlıyken, faiz yok denecek düzeydeyken, TL’nin cazip getirisinin yabancı yatırımcıyı cezbetmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Albayrak dönemi sonrası artan yabancı girişlerinin de devam etmesini bekliyoruz. Bugünden itibaren, gözler Türk-ABD ilişkilerinin seyrinde olacaktır.

Ekonomik anlamda atılan normalleşme adımlarının, diplomatik normalleşme ile perçinlenmesi durumunda, USDTRY kurunda 7,24 seviyesinin altını da konuşacağız. Sadece dikkatli ve temkinli olmakta ve gelişmeleri iyi süzmekte fayda görüyoruz. TL uzun pozisyon devam. Zarar kes: 7,55

Asya piyasalarında güne Japonya Merkez Bankası (BOJ) ile başladık. BOJ para politikasında değişikliğe gitmezken, önümüzdeki yıl için ekonomik tahminini yukarı yönlü revize ederek COVID-19 salgınının neden olduğu darbeyi hafifletmek için şimdilik yeterli teşvik sağladığına işaret etti.

Öte yandan, Joponya’da ihracatın arttığını gösteren makroekonomik verinin de yardımı ile bu sabah da Asya piyasalarının güne %1’in üzerinde kazanımları ile iyimser başladığını görüyoruz. Asya piyasalarına paralel ABD borsalarının vadeli işlemleri de yükseliyor.

Her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri ile menkul kıymet raporuna bakıp içeride dolarizasyon ve yabancının TL ile aşkında son durumu tahlil edeceğiz.

Günün güzel başladığını not ederek sizin de gününü güzel geçsin…

Bitcoin

Kripto paraları hem değer saklama aracı, blokzinciri ise geleceğin teknolojisi olarak büyük bir heyecanla takip ediyoruz. Geçen seneden beri bültenlerimizde sıklıkla yer verdiğimiz Bitcoin’de bütün yükselişi yakaladık ve 40 bin doların ötesinde maçın uzatma anları oynanıyor diyerek uzak durulmasının önermiştik. Eğer 3 siyah  karga formasyonu aşırı alım bölgesinde önümüzdeki hafta ile belirginleşirse, aşağı yönlü hareket ivme kazanacak ve 18-23 bin seviyesi hedef sahasına girecektir. O zaman, alımı değerlendireceğiz.

Altında yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Dün altın uzun pozisyonumuzu artırdık. Yukarıda kademeli olarak 1,882, 1,918 ve 1,955 seviyeleri takip edilebilir. Asıl hareket, 1,960 seviyesinin geçilmesi ile başlayacaktır.

2021’de favori yatırım aracımız gümüş. Gümüş sadece kıymetli bir metal değil. Aynı zamanda, endüstriyel bir metal ve kullanımı yeni teknolojiler ile her geçen gün artıyor. Bizim hedefimiz çok da yukarılarda bulunsa da, kısa vadede 25,70 üzerinde 26,70 ve 27,90 seviyeleri takip edilebilir.

İktisat Bankası Günlük Bülten’den alıntıdır

Piyasalarda ne oldu? Bugün ne olacak?

FÖŞ yazdı: Faizleri Başkan Erdoğan değil, Joe Biden belirler

Fitch’in olumlu raporu piyasaları rahatlattı

Rahim Ak: “Pandemide kazandıran hisseler yatırımcıdan 3.1 milyar lira istiyor”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google