Işık Ökte: Naci Ağbal yabancı yatırımcıyı faizin yüzde 17’de kalacağına inandırdı; dolar 6.85 TL’ye inebilir

0 7


Yatırım uzmanı Işık Ökte, yabancı yatırımcının Merkez Bankası’nın politika faizini sene sonuna kadar yüzde 17’de tutacağını fiyatlamaya başladığını belirterek, bunun doların 6.85 TL’ye kadar inmesine yol açabileceğini kaydetti.

Işık Ökte, doların TL karşısında yaşadığı değer kaybını ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olayların para piyasalarını neden etkilemediğini Fx TV’de anlattı. İşsizlik, enflasyon gibi makroekonomik göstergelerde büyük bir değişim yaşanmadığını belirten Ökte, şunları söyledi:

“Ama bir yerde inanılmaz bir değişim var. Boğaziçi Üniversitesi olayları piyasaları neden etkilemedi, biliyor musunuz? Çünkü insanlar, Sayın Naci Ağbal’a inanılmaz bir kredi ve güven gösteriyorlar. Naci Bey’in enflasyon raporu toplantısında gazeteci Okan Müderrisoğlu’na verdiği cevap, benim son zamanlarda gördüğüm en güzel cevaplardan biriydi. Ağbal, ‘Evet, şu andaki faizleri yüksek olarak değerlendiriyoruz. Ama ilk önce fiyat istikrarını sağlamak istiyoruz. Sonra sıra finansal istikrara, sonra ona gelecek’ dedi. Naci Ağbal, yabancı yatırımcıyı inandırdı. Sen ve ben yüzde 17 politika faizinin Türkiye’de sürdürülebilir bir şey olmadığını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yüzde 17 politika faizini sene sonuna kadar koruyabileceğini yabancılar fiyatlamaya başladı. Bu da bizi dolar/TL’de 6.85’e götürebilir.”

T24Ekonomi Servisi

Video kapaktadır

ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi yükseliyor, Gelişen Piyasalar için tehlike başlıyor

Naci Ağbal TL’ye sağlam gaz verdi!

TL’de yükselişi CDS’ler de destekliyor

BIST TÜM rallisinde risk yükseliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google