Naci Ağbal: Merkez Bankası rezerv biriktirmeye başlayabilir

0 2

Dolar/TL’yi açığa satanlar  bu habere üzülecek. TCMB yakında FX rezervlerini güçlendirmek için açık piyasadan döviz alımına başlayabilir.

TCMB Başkanı Ağbal, ekonomistlerle düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Ağbal, “2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız” ifadesini kullandı. Ağbal, “Sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacak” dedi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre Ağbal, burada yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

“Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en önemli ve vazgeçilmez görevimiz. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

Sıkı para politikası ve finansal koşullardaki sıkılaşma, talep kanalı üzerinden daha ılımlı bir ekonomik aktivite düzeyine yönelim sağlayacaktır.

Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır.

Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliği ile alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir.

2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız.

Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurtiçi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız.

Dezenflasyon ve fiyat istikrarı sürecine tüm paydaşların katılımının, eş güdümün ve bütünsel bir yaklaşımın gerekli olduğunu düşünmekteyiz.”

Dolar/TL 18:10’da 7.07-08 arasında işlem görüyor.

Naci Ağbal’ın sözleri henüz yatırım camiasına yayılmadı. BloombergHT’ye göre, HSBC yılsonu dolar/TL tahminini 7.10’dan 6.50’ye indirdi. Kurum, değerlendirmesinde cari açıkta düşüş ve dolarizasyon eğilimindeki yavaşlamayı kurdaki aşağı yönlü revizyonuna gerekçe gösterdi.

Halbuki, TCMB kura müdahale etme amacı taşımasa da, ihale yoluyla döviz alması piyasada dolaşan döviz miktarını azaltacağı için TL’nin değer kazanmasına engel olabilir.

FÖŞ son kez Dolar, Borsa ve Altın anlattı: Altı ay sonra yine sorun

ABD Tahvil Faizleri NİYE Türkiye İçin Önemli?

ABD 10 yıllık tahvil faizi yeniden yükseliyor; piyasalar görmezden geliyor

ABD tahvil faizleri ve dolar endeksi yükseliyor, Gelişen Piyasalar için tehlike başlıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google