Naci Ağbal TL’ye sağlam gaz verdi!

0 8

Türk lirası, bu hafta gelişen ülke paraları arasında en iyi performansı gösteriyor ve döviz de TL’deki güçlenme ile son ayların en düşük seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL 7.07’ye kadar gerilerken, Naci Ağbal’ın uzun süre sıkı para politikasında kalma açıklaması tüm dünyada yankı buldu.

TCMB’nin uzun süre faiz indirimi olmayacağını açıklamasının ardından TCMB Başkanı Ağbal, Reuters Haber Ajansına verdiği röportajda “Alacağımız kararlarla ve yapacağımız güçlü iletişimle piyasanın önünde giderek beklentileri yönetmek suretiyle fiyat istikrarı amacı doğrultusunda fiyatlama davranışlarını istediğimiz noktaya taşıyacağız.” açıklamasını yaparak gerekmesi durumunda önden adım atmaya da devam edeceklerini belirtti.

BloombergHT Ağbal açıklamasından daha geniş bir detay aktardı:

“2023 yılına kadar sıkı duruşu koruyacağız”

Para politikasının tepki fonksiyonunu hangi koşullarda ne yönde hangi stratejik ölçütler ve göstergeleri esas alarak uygulayacağımızı kamuoyu ile açık ve net bir şekilde paylaştık. Bu para politikasında öngörülebilirliği ve hesap verilebilirliği artırdı. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası seti ile yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız. Aynı zamanda, gelinen seviyenin kalıcı fiyat istikrarına işaret etmiş olması da hedefi elde etmek kadar önemlidir. Yüzde 5 hedefine varıncaya kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon oranı patikası ile para politikası faiz oranı patikası arasındaki düzey güçlü bir dezenflasyonist denge gözetilerek oluşturulacak ve bu denge sürekli korunacaktır.

Sıkı para politikası duruşunun uzun süre devamını neden önemsiyoruz? Çünkü erken bir aşamada, geçici nedenlerle enflasyonun aşağı geldiğini görünce sıkı para politikası duruşundan çıkarsanız, geçmiş tecrübeler göstermektedir ki, enflasyon tekrar yukarı yönlü hareket etmektedir. Bu durumda da sıkı para politikası uyguladığınız dönemdeki kazanımlarınızı da kaybedebiliyorsunuz. Bu nedenle yüzde 5 hedefini sağlayana kadar sabırlı olacağız. 2006 Yılında başlanan açık enflasyon hedeflemesi rejimini bütün unsurlarıyla önümüzdeki süreçte uygulayacağız. Alacağımız kararlarla ve yapacağımız güçlü iletişimle piyasanın önünde giderek beklentileri yönetmek suretiyle fiyat istikrarı amacı doğrultusunda fiyatlama davranışlarını istediğimiz noktaya taşıyacağız.

“Enflasyondaki riskleri dikkate alarak gerekirse ilave sıkılaştırma yapabiliriz”

Bildiğiniz üzere, esnek para politikası yaklaşımını sonlandırdık. Sade para politikası çerçevesi içinde hareket edeceğiz. Merkez bankasının temel fonlama aracı Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz oranı olmaya devam edecek. Koridor yöntemi üzerinden veya geç likidite penceresi üzerinden fonlama yapılmayacak. Böylelikle, para politikasında öngörülebilirlik ve şeffaflık devam edecek.

İkinci olarak, enflasyon görünümünde ortaya çıkan geleceğe dönük yukarı yönlü riskleri dikkate alarak sıkı para politikası adımları atıyoruz. Bu çerçevede, 10,25 olan politika faiz oranını önce 15’e daha sonra 17’ye çıkardık. Enflasyon üzerinde ortaya çıkabilecek riskleri dikkate alarak gerekirse ilave sıkılaştırma yapabiliriz.

Piyasaların Ağbal’la beraber sıkı para politikasına dair beklentilerin de artması yüksek enflasyonla mücadelede de aynı şekilde beklenti yaratıyor. Küresel tarafta da risk iştahının yüksek olması dövizdeki düşüşü destekliyor.

USD/TRY kuru bugün 7,0825 seviyesine gerileyerek 6 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi, EUR/TRY ise 8,4760’a gerileyerek 21 Ağustos sonrası en düşük seviyeye geriledi. Türkiye CDS 5 Yıllık USD de 300 bp altına inerek Mart ayı sonrası en düşük seviyeyi gördü. Gram altın dövizle beraber ons tarafında da sert düşüşler olmasıyla 409 TL’ye kadar gerileyerek 22 Temmuz sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Haftanın son işlem gününde de TL pozitif fiyatlama sürerken bu hafta dolar kuru %3’e yakın, euro kuru %4’ün üzerinde değer kaybetti. BİST 100 ise %5’e yakın primli işlem görüyor. (Necdet Erginsoy)

Yabancı yatırımcı yorumları

Robin Brooks—IIF başekonomisti

Turkish Lira is a stunning outlier in EM, rising far above any other EM currency so far in 2021. Worth using this opportunity to rebuild FX reserves & avoid Lira overshooting on the strong side. It goes without saying that we’re thrilled to see Lira strength.

Tim Ash

In discussion with some sell side economists this week they were making the case that Agbal has done a good job in forward guidance by signalling no early cut in rates – and again here he signals no early move this year. It’s true that his personal messaging is clear and for any normal central bank we would take that as decisive forward guidance. The problem for Agbal is we know Erdogan can remove him any time so this cuts into the real effectiveness of his verbal forward guidance. So in the end what really only matters is the level of current CBRT rates and as he says there he has to get ahead of the curve. For me that means policy rates have to go higher from here given inflation has pushed 100bps higher now since the Dec 24 rate hike and as expected to push over 16% in the next few months.

The other challenge for Agbal is that the political setting looks to be getting more challenging with no early warming in the Turkey – US relationship (Soylu hardly helped yesterday by blaming the US again for the 16’ failed coup) – flux around the constitution and all the issues now around the battle for Boğaziçi University. This all creates additional risks in terms of macro-financial stability.

TL’de yükselişi CDS’ler de destekliyor

Fed’den mali teşvik paketine destek

Kısa vadede Dolar’da değerlenme eğilimi var!

Kudret Ayyıldır: USD/TRY; Vadeler arası mücadele devam ediyor!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google