Nasdaq 100 puan yükseldi; gözler Alphabet ve Amazon’da

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Çarşamba günü yükseldi. Teşvik paketiyle ilgili ilerlemelerin yanında Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) raporlarının da desteği oluyor.

Dow 21 artarken S&P 500 13 ve Nasdaq 100 90 puan yükseldi.

Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL) gibi teknoloji devlerinin güçlü çeyrek raporları, Çarşamba günü hissiyata destek oldu.

Google’ın ana şirketi Alphabet, kısmen salgın sayesinde reklam ve Bulut işi için satış beklentilerini aştı ve piyasa öncesinde hisseleri %7 artış yaşadı. Online perakendeci Amazon, çeyrek dönemlik satışlarında ilk kez 100 milyar doları aştı ancak hisse hareketleri, saygın CEO Jeff Bezos’un görevinden ayrılacağı haberleri ile sakindi.

Pozitif hissiyata destek olan diğer gelişme, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini Cumhuriyetçilerin desteği olmaksızın geçirmek için Demokratların, mali 2021 bütçe önergesi üzerine tartışma açarak ilk adımları atmış olması oldu.

Covid-19 teşvik planı fikri son birkaç aydır hisse senedi piyasalarına destek oldu ancak teklifin boyutu ve niteliğin bakımından Cumhuriyetçilerin itirazı ile karşılaştı.

Diğer yandan GameStop (NYSE:GME) gibi yoğun olarak açığa satılan hisselerde büyük artışlara yol açan, bireysel yatırımcıların yarattığı piyasa kargaşası, majör brokerlerin işlem kısıtlamaları ile yatışmış görünüyor.

Çarşamba günü raporlama yapacak çok şirket var: AbbVie (NYSE:ABBV), Biogen (NASDAQ:BIIB), GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), Qualcomm (NASDAQ:QCOM), eBay (NASDAQ:EBAY) ve PayPal (NASDAQ:PYPL) gibi isimler rapor sunacak.

Günün esas ekonomi verisi Ocak ayı özel istihdam rakamları olacak. Aralık ayında görülen 123.000 düşüşün ardından 49.000 artış göstermesi bekleniyor. Cuma günkü tarım dışı istihdam için de bir resim sunmuş olacak.

Çarşamba günü petrol fiyatları, ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüşün ardından bir nebze yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda, ham petrol stoklarında geçen hafta 4,3 milyon varil düşüş olduğunu bildirdi. Beklentiler daha küçük bir artış yönündeydi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) verileri ise daha sonra açıklanacak.

WTI Salı günü bir yılın yükseği olan 55,26 doları gördükten sonra %0,7 artışla 55,12 dolar oldu. Brent %0,3 yükselişle 57,97 dolara ulaştı. Öncesinde 58,05 dolar ile 11 ayın yükseğini görmüştü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 yükselişle 1.836,50 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2016’ay geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google